Poetry Camera i shndërron fotografitë në poezi

Poetry Camera i shndërron fotografitë në poezi

15:40, 24/04/2024
A+ Aa A-

Një nga risitë më të fundit të inteligjencës artificiale (AI) që synon artistët është një pajisje e quajtur aparati i poezisë, i cili i kthen fotot në poezi.

Risitë që lindin në botën e teknologjisë AI nuk kanë vërtet fund. Përveç shkrimit të emaileve të përditshme dhe kryerjes së detyrave të tjera, AI tani mund të bëjë fotografitë “të flasin dhe të këndojnë”, të parashikojnë veprimet e ardhshme njerëzore, të konkurrojnë dhe të gjykojnë në garat e AI dhe madje të rikrijojnë teknologjinë Star Trek.

Kelin Carolyn Zhang dhe Ryan Mather bashkëpunuan për të zhvilluar pajisjen ‘Poetry Camera’, një projekt me burim të hapur që ndërthur teknologjinë me shpirtin artistik, duke rezultuar në një krijim që i kapërcen kufijtë e të dy fushave

Poetry Camera i ngjan një aparati tipik Polaroid, por në vend që të bëjë fotografi, kjo pajisje e transformon hyrjen vizuale në poezi ndjellëse që përshkruajnë gjallërisht skenën e regjistruar.

Pajisja mundësohet nga një kompjuter Raspberry Pi, dhe gjithashtu përdor modelin GPT-4 nga OpenAI, kështu që përfaqëson një kombinim të harduerit dhe inteligjencës artificiale.

Raspberry Pi përpunon imazhet e kapura, nxjerr të dhëna vizuale dhe i transmeton ato te komponenti i AI. Moduli i AI-së analizon më pas aspekte të ndryshme të fotografisë duke përfshirë ngjyrat, modelet, elementet domethënëse dhe madje edhe emocionet që transmetohen.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco