Ministri izraelit mbështet Trump: Politikat e Biden po dëmtojnë Izraelin

Ministri izraelit mbështet Trump: Politikat e Biden po dëmtojnë Izraelin

15:26, 24/04/2024
A+ Aa A-

Edhe pse Presidenti i SHBA-së Biden po përgatitet të nënshkruajë miliarda të tjera ndihmë ushtarake për Izraelin, ministri i çështjeve të diasporës beson se ai nuk po bën mjaftueshëm për Izraelin.

“SHBA nuk po tregon forcë nën udhëheqjen e Bidenit dhe po dëmton Izraelin dhe vendet e tjera,” tha Amichai Chikli, një anëtar i partisë së djathtë Likud.
“Nëse do të isha një qytetar amerikan me të drejtë vote, do të votoja për Trump dhe republikanët”, shtoi Chikli.

Pavarësisht mbështetjes së palëkundur ushtarake dhe diplomatike të administratës së Biden, ka shkaktuar kritika nga disa zyrtarë izraelitë për ngritjen e shqetësimeve për viktimat civile dhe furnizimet e pamjaftueshme të ndihmës në Gaza, ndërkohë që i bëri thirrje Izraelit të ushtrojë përmbajtje ndaj Hezbollahut dhe Iranit për të parandaluar konfliktin rajonal.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco