Irani dhe Pakistani bëhen bashkë, kërkesë Këshillit të Sigurimit të OKB: Të merren masa kundër Izraelit

Irani dhe Pakistani bëhen bashkë, kërkesë Këshillit të Sigurimit të OKB: Të merren masa kundër Izraelit

13:13, 24/04/2024
A+ Aa A-

Irani dhe Pakstani i kanë kërkuar Këshillit të Sigurimit të OKB-së përmes një deklarate të përbashkët marrjen e masave kundër veprimeve të Izraelit.

Mediat e huaja raportojnë se Irani dhe Pakistani akuzojnë se Izraelitn se ka sulmuar në mënyrë të paligjshme vende fqinje dhe objektivat e huaja diplomatike.

Kujtojmë se të premten e kaaluar u regjistruan shpërthime në fshtain Isfahan të Iranit, me burimet që raportuan se bëhej fjalë për kundërpërgjigje izraelite. Sakaq Teherani e minimizoi incidentin dhe njoftoi se nuk ka ndërmend të hakmerret.

“Duke pranuar se veprimi i papërgjegjshëm i forcave të regjimit izraelit ishte një përshkallëzim i madh në një rajon tashmë të rrjedhshëm, të dyja palët i bënë thirrje Këshillit të Sigurimit të parandalojë regjimin izraelit nga aventura të tilla të rrezikshme në rajon dhe nga veprimet e paligjshme”, thanë Irani dhe Pakistani në deklaratën e tyre të përbahskët.

Dy vendet fqinje myslimane po kërkojnë të përmirësojnë marrëdhëniet pas një sërë akuzash që lëshuan ndaj njëri-tjetrit në fillim të këtij viti.

Raishi u zotua të rrisë tregtinë midis Iranit dhe Pakistanit në 10 miliardë dollarë në vit. Gjatë vizitës së tij në Pakistan, presidenti iranian tha se çdo sulm i ri i Izraelit kundër vendit të tij do të ndryshojë rrënjësisht dinamikën dhe do të rezultojë në asgjë të mbetur “nga regjimi sionist”.

Më 13 prill, Teherani gjuajti dhjetëra raketa dhe raketa në drejtim të Izraelit në hakmarrje për atë që ai tha se ishte një sulm ndaj konsullatës iraniane në Damask më 1 prill, që i atribuoi Izraelit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco