Shpenzimet ushtarake globale në nivel rekord

Shpenzimet ushtarake globale në nivel rekord

09:10, 22/04/2024
A+ Aa A-

Shpenzimet ushtarake globale arritën një rekord të ri në vitin 2023 për të nëntin vit radhazi, sipas një raporti të publikuar të hënën.

Sipas këtij raporti, të publikuar nga Instituti Ndërkombëtar i Kërkimeve të Paqes me qendër në Stokholm, SIPRI, shpenzimet ushtarake në terma realë, pa inflacionin, do të rriten me 6.8% në vitin 2023, duke arritur në 2.44 trilionë. dollarë, kundrejt 2.24 trilionë në vitin 2022, kryesisht për shkak të luftës në Ukrainë.

“Njerëzit ndihen më pak të sigurt dhe ka të ngjarë të marrin masa të ashprasesa mjete diplomatike”

Kjo është rritja më e madhe vjetore që nga viti 2009, nënvizon Instituti. Lufta Rusi-Ukrainë konsiderohet shkaku kryesor i rritjes së tyre spektakolare.

Shumë qeveri po marrin parasysh përshkallëzimin e “tensioneve dhe jostabilitetit” dhe për këtë arsye po rrisin shpenzimet e tyre ushtarake, mbi të gjitha ato europiane, pas pushtimit të territorit ukrainas nga ushtria ruse në shkurt 2022.

Gjysma e shpenzimeve nga SHBA dhe Kina

Me fjalë të tjera, SHBA-ja dhe Kina përbënin pothuajse gjysmën e shpenzimeve ushtarake globale vitin e kaluar. Shtatë vendet e para në renditje mbetën të pandryshuara nga viti 2022, sipas raportit. Rusia mbeti në vendin e tretë, e ndjekur nga India dhe Arabia Saudite. Gjermania u rendit e 7-ta, pak pas Britanisë.

Berlini është kritikuar shpesh sepse shpenzimet e tij ushtarake “nuk kanë arritur ende 2% të PBB-së së tij, objektivi i NATO-s,” vuri në dukje studiuesi i SIPRI Skarazzato.

Megjithatë, duhet të kihet parasysh se Gjermania është vendi i dytë më i lartë në shpenzimet ushtarake në Kontinentin e Vjetër, pas vetëm Britanisë, dhe se përqindja e shpenzimeve të saj në vitin 2023 ishte 1.5% e PBB-së, por ajo është zotuar ta rrisë atë në 2% nga viti 2024 e në vazhdim.

Gjërat po “ndryshojnë” në Gjermani, theksoi ai. Alexander Lurtz, një ekspert i çarmatimit në Greenpeace, tha se Gjermania “tani ka një kontribut të rëndësishëm në garën globale të armatimeve”.

Shpenzimet ushtarake globale janë të barabarta me 2.3% të PBB-së globale.

Rritja më e madhe e përqindjes në dhjetëshen e parë të renditjes u regjistrua në Ukrainë: ishte 51%, me shpenzimet që arritën në 64.8 miliardë dollarë. Nga vendi i 11-të në 2022, Ukraina renditej e 8-ta në 2023. Shpenzimet ushtarake përbënin gati 60% – 58% për të qenë të saktë, të totalit të shpenzimeve të saj qeveritare.

Shifra është shumë më e lartë se ajo e Rusisë, ku shpenzimet ushtarake përbënin 16% të totalit të shpenzimeve publike.

Vende të tjera i kanë dhënë Kievit të paktën 37.3 miliardë dollarë ndihmë ushtarake.

Shpenzimet ushtarake të Ukrainës dhe ndihma e huaj vlerësohet të përbëjnë 91% të shpenzimeve ushtarake ruse.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco