Mediazona konfirmon identitetin e mbi 50,400 ushtarëve rusë të vrarë në Ukrainë

Mediazona konfirmon identitetin e mbi 50,400 ushtarëve rusë të vrarë në Ukrainë

08:01, 21/04/2024
A+ Aa A-

Nëpërmjet kërkimit me burim të hapur, Mediazona, një media e pavarur ruse, së bashku me BBC Rusia, konfirmuan emrat e 50,471 ushtarëve rusë që ishin vrarë që nga fillimi i pushtimit të plotë të Rusisë në Ukrainë në shkurt 2022.

Që nga përditësimi i fundit i Mediazona në fund të marsit, emrat e 1,190 ushtarëve rusë janë shtuar në listën e viktimave.

Gazetarët saktësojnë se shifrat aktuale ka të ngjarë të jenë dukshëm më të larta pasi informacioni që ata kanë verifikuar deri tani vjen nga burime publike, duke përfshirë nekrologjitë, postimet e të afërmve, lajmet e mediave rajonale dhe raportet e autoriteteve lokale. Mediat vlerësuan se shifra e vërtetë ka të ngjarë të kalojë 100,000.

Mediazone shton gjithashtu se ekipet e tyre të analistëve të Inteligjencës me Burim të Hapur (OSINT) që gjurmojnë humbjet e pajisjeve ushtarake kanë vërejtur një varfërim të konsiderueshëm në inventarin rus të tankeve, APC-ve, BMP-ve dhe artilerisë në javët e fundit.

Që kur Rusia filloi luftën e saj gjithëpërfshirëse kundër Ukrainës, mbi 3,300 oficerë, me 390 me gradën e nënkolonelit ose më të lartë, janë vrarë në luftime në Ukrainë.

Presidenti Volodymyr Zelensky pretendoi në shkurt 2024 se 180,000 rusë ishin vrarë në luftë. Ai shtoi se 31,000 ushtarë ukrainas u vranë gjithashtu. Zelensky tha se numri i saktë nuk dihet dhe se do të jetë e mundur të zbulohet vetëm pasi të çlirohen territoret e pushtuara nga Rusia.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco