Luftime të ashpra në Rripin e Gazës, 14 palestinezë të vrarë

Luftime të ashpra në Rripin e Gazës, 14 palestinezë të vrarë

07:50, 21/04/2024
A+ Aa A-

Forcat izraelite vranë 14 palestinezë gjatë një bastisjeje në Bregun Perëndimor të pushtuar dje, ndërsa një shofer ambulance u vra ndërsa po shkonte për të evakuuar të plagosurit në një sulm të veçantë nga kolonët e dhunshëm hebrenj, thanë autoritetet palestineze. Bastisja e gjerë e forcave izraelite filloi në orët e para të së premtes në zonën Nur Shams, pranë qytetit palestinez Tulkarem me shkëmbimin e zjarrit që vazhdoi deri të shtunën. Brigadat Tulkarem, e cila përfshin forca nga disa fraksione palestineze, tha se luftëtarët e saj shkëmbyen zjarr me forcat izraelite dje.

Bregu Perëndimor ka qenë në qendër të konfliktit izraelito-palestinez që kur u pushtua nga Izraeli në luftën e Lindjes së Mesme të vitit 1967. Dje, autoritetet shëndetësore palestineze njoftuan se të paktën 14 palestinezë, dy prej të cilëve u identifikuan nga burimet dhe zyrtarët palestinezë si një person i armatosur dhe një djalë 16-vjeçar, u vranë në bastisjen, një nga më të rëndat në Bregun Perëndimor në muajt e fundit. Ushtria izraelite tha se disa militantë u vranë ose u kapën në bastisje dhe se të paktën katër ushtarë u plagosën në shkëmbimin e zjarrit.

Në një incident tjetër, Ministria e Shëndetësisë palestineze njoftoi se një shofer ambulance 50-vjeçare u vra nga zjarri izraelit pranë fshatit Al-Sawiya, në jug të qytetit të Nablusit, teksa po drejtonte ambulancën për të transportuar të plagosurit nga sulmi në fshat. Nuk u mësua nëse ai u qëllua nga kolonat. Në Gaza, ku luftimet vazhdojnë pavarësisht tërheqjes së shumicës së forcave luftarake të Izraelit në fillim të këtij muaji nga territoret jugore, numri i të vdekurve ka kaluar 34,000, thanë dje autoritetet palestineze. Në Rafah, një shtëpi u godit, duke vrarë një baba, vajzën dhe nënën shtatzënë, sipas Hamasit dhe mediave palestineze. Mjekët në spitalin e Kuvajtit në Rafah arritën të shpëtonin foshnjën, sipas zyrtarëve shëndetësorë, i vetmi anëtar i familjes që mbijetoi. Pesë palestinezë të tjerë u vranë në një sulm ajror të veçantë izraelit në qytet para mesnatës, thanë zyrtarët shëndetësorë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco