Rusia sulmon 13 komunitete në rajonin Sumy, duke plagosur 1 person

Rusia sulmon 13 komunitete në rajonin Sumy, duke plagosur 1 person

07:16, 21/04/2024
A+ Aa A-

Forcat ruse goditën 13 komunitete në rajonin verilindor të Ukrainës Sumy në 54 sulme të veçanta gjatë gjithë ditës, raportoi administrata rajonale më 20 prill. Të paktën 283 shpërthime u raportuan në rajonin Sumy gjatë 24 orëve të fundit.

Një civil u plagos në komunitetin Khotin pas bombardimeve të artilerisë ruse.

Në shënjestër u vunë në shënjestër komunitetet e Mykolaiv, Khotin, Myropillia, Yunakivka, Bilopillia, Krasnopillia, Velyka Pysarivka, Nova Sloboda, Shalyhyne, Esman, Shostka, Seredyna-Buda dhe Znob-Novhorodske.

Gjatë gjithë ditës, Rusia sulmoi komunitetet kufitare me mortaja, artileri, granatahedhës dhe sulme me dronë. Të paktën dy komunitete panë 44 mina të hedhura, sipas Administratës Ushtarake të Rajonit Sumy.

Qyteti i Velyka Pysarivka, i vendosur drejtpërdrejt në kufirin Rusi-Ukrainë, përjetoi pjesën më të madhe të sulmeve, me 46 shpërthime të raportuara në zonë.

Rajoni Sumy kufizohet me rajonet e Rusisë Bryansk, Kursk dhe Belgorod. Sulmet ruse kundër rajonit janë bërë gjithnjë e më shkatërruese javët e fundit, duke vrarë dhe plagosur civilë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco