Arrestohet një polak i dyshuar për spiunazh në komplotin për vrasjen e Zelenskyy

Arrestohet një polak i dyshuar për spiunazh në komplotin për vrasjen e Zelenskyy

08:36, 19/04/2024
A+ Aa A-

Një polak u arrestua me dyshimin për spiunazh në komplotin e vrasjes së Zelenskyy. Ai u akuzua se ishte  përgatitur për t'u dhënë agjentëve rusë informacione të sigurisë.

Një polak është arrestuar në Poloni të mërkurën me akuzat se ishte gati për të ndihmuar inteligjencën ushtarake të Rusisë në një komplot të dyshuar për të vrarë presidentin e Ukrainës Volodymyr Zelenskyy, thanë të enjten prokurorët polakë.

Zyra e Prokurorit Kombëtar të Polonisë tha në një deklaratë se ai po kërkonte kontakte me rusët e përfshirë drejtpërdrejt në luftën në Ukrainë dhe pritej të transmetonte informacion të detajuar në lidhje me aeroportin Rzeszoë-Jasionka në Poloninë juglindore, pranë kufirit me Ukrainën. , e cila është porta për furnizimet ndërkombëtare ushtarake dhe humanitare për Ukrainën. Aeroporti është nën kontrollin e trupave amerikane.

Nëse shpallet fajtor, burri mund të përballet me deri në tetë vjet burg, thuhet në deklaratë.

Polonia, anëtare e Bashkimit Evropian, ka qenë një mbështetëse e vendosur e Ukrainës fqinje dhe Zelenskyy në mbrojtjen e agresionit të Rusisë prej më shumë se dy vitesh.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco