FOTO/ Sulm i kufizuar hakmarrës izraelit mbi bazën ajrore iraniane, dronë, jo raketa Ushtarët iranianë në një paradë ushtarake që shënon ditën vjetore të ushtrisë së vendit në Teheran më 17 prill 2024

FOTO/ Sulm i kufizuar hakmarrës izraelit mbi bazën ajrore iraniane, dronë, jo raketa

07:50, 19/04/2024
A+ Aa A-

Shpërthime u dëgjuan në afërsi të qytetit iranian të Isfahanit të premten herët, ndërsa Izraeli thuhet se filloi një sulm hakmarrës të shumëpritur për një sulm iranian ndaj Izraelit ditë më parë, duke sfiduar presionin ndërkombëtar për t'u dorëzuar.

The Times of Israel njofton se nuk kishte asnjë konfirmim zyrtar të një sulmi nga autoritetet izraelite; Mediat shtetërore në Iran raportuan vetëm se mbrojtja ajrore ishte aktivizuar, duke minimizuar pretendimet për një sulm në një vend ushtarak në qytet rreth 315 kilometra në jug të Teheranit dhe duke e përshkruar incidentin si biznes si zakonisht.

Por zyrtarë të paidentifikuar izraelitë dhe amerikanë u thanë mediave amerikane se Izraeli kishte kryer një sulm. Dhe New York Times tha se tre burime iraniane konfirmuan se një bazë ajrore ushtarake në Isfahan ishte goditur. Shtrirja e dëmit nuk ishte e qartë.

Natyra në dukje e kufizuar e sulmit, që thuhet se është kryer me dronë dhe jo me raketa ose sulme ajrore, dhe mungesa e njohjes zyrtare ka të ngjarë t'i japë regjimit në Iran mohimin strategjik të nevojshëm për të dalë nga kërcënimet e tij luftarake për të sulmuar Izraelin për herë të dytë, duke ofruar një tregues të hershëm se si Izraeli ashtu edhe Irani mund të kërkojnë të tërhiqen nga pragu i luftës.

Sulmi ishte pritur gjerësisht, me Izraelin që dha shenja gjatë gjithë javës se nuk do të lejonte një breshëri të paprecedentë iraniane të raketave balistike, raketave të lundrimit dhe dronëve të dielën herët të dielën të kalonte pa përgjigje, duke çuar në frikën e sulmeve spirale që do të jepnin. rrugë për luftë të gjithanshme.

Image

Një imazhi nga televizioni shtetëror iranian, Transmetuesi i Republikës Islamike të Iranit (IRIB), tregon atë që TV tha se ishte një fotografi e drejtpërdrejtë e qytetit të Isfahanit mëngjesin e19 prillit 2024, pas raportimeve për shpërthime të dëgjuara në provincë në Iranin qendror. (TV SHTETËROR IRANIAN (IRIB) / AFP)
 
Image
 

Image

158 / 5,000 Translation results Translation result Një kullë e objektit të konvertimit të uraniumit të Iranit shihet pak jashtë qytetit të Isfahanit, në jug të kryeqytetit Teheran, 8 gusht 2005. 

Image

Ushtarët iranianë marrin pjesë në një paradë ushtarake gjatë një ceremonie që shënon ditën vjetore të ushtrisë së vendit në Teheran më 17 prill 2024. (Atta Kenare / AFP)

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco