‘Mali mund të shembet dhe të shkaktojë cunam’, shpërthen vullkani në ishull

‘Mali mund të shembet dhe të shkaktojë cunam’, shpërthen vullkani në ishull

08:10, 18/04/2024
A+ Aa A-

Autoritetet indoneziane urdhëruan të mërkurën qindra banorë të një ishulli të evakuohen menjëherë pas shpërthimeve në një vullkan, i cili ka shtuar frikën se llava mund të përfundojë në det dhe të shkaktojë cunam.

“Mali” Ruang 725 metra i lartë, në ishullin me po të njëjtin emër, ka shpërthyer të paktën 5 herë që prej mbrëmjes së të martës, dukë lëshuar lavë dhe tym vullkanik, i cili ngrihet me mijëra metra lartësi.

Shefi i agjencisë Hendra Gunawan tha se zyrtarët kishin ngritur alarmin për vullkanin në nivelin më të lartë, duke paralajmëruar njerëzit që të mos shkonin brenda 6 kilometrave nga krateri, për shkak të frikës se mali mund të shembet pjesërisht në ujë dhe të shkaktojë cunam.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco