Ukraina paralajmëron për rrezikun e Luftës së Tretë Botërore

Ukraina paralajmëron për rrezikun e Luftës së Tretë Botërore

07:00, 18/04/2024
A+ Aa A-

Kryeministri i Ukrainës i ka thënë BBC-së se do të ketë një "Luftë të Tretë Botërore" nëse Ukraina humb konfliktin e saj me Rusinë, pasi ai i kërkoi Kongresit të SHBA të miratojë një projekt-ligj për ndihmën e huaj të ngecur prej kohësh.

Denys Shmyhal shprehu "optimizëm të matur" se ligjvënësit amerikanë do ta miratonin masën e kontestuar ashpër, e cila ka 61 miliardë dollarë të destinuara për Kievin.

Dhoma e Përfaqësuesve do të votojë për paketën këtë të shtunë.

Propozimi përfshin financim për Izraelin si dhe Indo-Paqësorin.

Duke folur për BBC në Uashington DC të mërkurën, kryeministri Shmyhal tha për ndihmën e SHBA-së për sigurinë: "Këto para na duheshin që dje, jo nesër, jo sot".

“Nëse ne nuk e mbrojmë... Ukraina do të bjerë”, shtoi ai. "Pra, sistemi global, global i sigurisë do të shkatërrohet... dhe e gjithë bota do të duhet të gjejë... një sistem të ri sigurie.

"Ose, do të ketë shumë konflikte, shumë lloje të tilla luftërash, dhe në fund të fundit, kjo mund të çojë në Luftën e Tretë Botërore."

Kjo nuk është hera e parë që Ukraina lëshon një paralajmërim kaq alarmues për pasojat e humbjes së saj të mundshme.

Vitin e kaluar, presidenti Volodymyr Zelensky tha se nëse Rusia fitonte konfliktin, ajo mund të pushtonte Poloninë, duke shkaktuar Luftën e Tretë Botërore.

Por zyrtarët e Kremlinit  janë tallur  me pretendime të tilla si frikësime perëndimore. Muajin e kaluar presidenti Vladimir Putin i hodhi poshtë si të pakuptimta, sugjerimet se Rusia një ditë mund të sulmonte Evropën Lindore.

Rusia nuk ka sulmuar kurrë një vend brenda NATO-s, e cila përfshin Poloninë. Pakti i mbrojtjes kolektive i NATO-s do të thotë se një sulm ndaj një anëtari përbën një sulm ndaj të gjithëve.

Në intervistën e së mërkurës, kryeministri Shmyhal u pyet në lidhje me një pretendim të fundit nga kryetari republikan i Dhomës së Punëve të Jashtme Michael McCaul se anëtarët e partisë së tij po "infektoheshin" nga propaganda ruse.

Shmyhal tha: "Ne duhet të kuptojmë se dezinformimi dhe propaganda po ndikon këtu në Shtetet e Bashkuara në shumë njerëz, edhe në Bashkimin Evropian në shumë njerëz, njesoj si në Ukrainë."/ar.sh/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco