Lajmi i fundit

Identifikohet një nga autorët e dhunës ndaj Mëngjesit, policia mban të fshehtë emrin

Turqia: Netanyahu dëshiron luftën për të qëndruar në pushtet

Turqia: Netanyahu dëshiron luftën për të qëndruar në pushtet

21:24, 17/04/2024
A+ Aa A-

Duke folur në Katar, Ministri i Jashtëm turk Hakan Fidan fajësoi Netanyahun për kërkimin e luftës për përfitime politike në vazhdën e një sulmi me pakicë nga Irani.

“Është e qartë se Netanyahu po përpiqet të tërheqë rajonin në luftë për të qëndruar në pushtet”, tha Fidan.

Ai u bëri thirrje aleatëve të regjimit izraelit që të kufizojnë veprimet e mëtejshme. Regjimi izraelit sulmoi konsullatën e Iranit në kryeqytetin sirian të Damaskut më 1 prill. Agresioni izraelit çoi në shkatërrimin e të gjithë ndërtesës dhe në martirizimin dhe plagosjen e të gjithë njerëzve brenda saj.

Shtatë nga këshilltarët ushtarakë të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) u martirizuan pas sulmit izraelit në konsullatën e Iranit në Damask, tha IRGC në një deklaratë. Në përgjigje të agresionit izraelit, Irani sulmoi territoret palestineze të pushtuara nga Izraeli me një breshëri dronësh dhe raketash herët të dielën.

Pas sulmit, Irani njoftoi se nuk kërkon të krijojë tension në rajon dhe kishte kryer operacionin anti-sionist për të ndëshkuar regjimin sionist. Megjithatë, zyrtarët politikë dhe ushtarakë iranianë kanë paralajmëruar fuqishëm se vendi do të japë një përgjigje të ashpër në rast të ndonjë agresioni të ri izraelit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco