Vazhdon shkatërrimi nga përmbytja në rajonin rus në kufi me Kazakistanin

Vazhdon shkatërrimi nga përmbytja në rajonin rus në kufi me Kazakistanin

19:47, 16/04/2024
A+ Aa A-

Shkatërrimi vazhdon pasi nivelet e ujit në një lumë vendor u rritën sërish.

Gati 14,500 shtëpi janë përmbytur në një rajon rus në kufi me Kazakistanin pasi nivelet e ujit u rritën në një lumë aty pranë, thanë autoritetet lokale të martën.

Mijëra njerëz do të evakuohen nga shtëpitë e tyre në rajonin e Orenburgut, që ndodhet rreth 1200 kilometra në juglindje të Moskës, kur një digë në lumin Ural shpërtheu javën e kaluar nën presionin e ujërave në rritje.

Nivelet e ujit në lumë që atëherë kanë qenë të luhatshme në pjesë të ndryshme të rajonit.

Ekspertët kanë përmendur shkaqe të shumta të mundshme të përmbytjeve: shkrirja e rezervave të mëdha të borës në zonë, ngrirja e thellë e tokës që nuk e lejon atë të thithë shiun ose shkrirjen e borës dhe një çlirim masiv i ujit nga rezervuari Iriklinksy në pjesën lindore të rajonit në lumin Ural.

Autoritetet lokale e kanë klasifikuar përmbytjen si një emergjencë me rëndësi federale dhe më shumë se 16,500 njerëz janë evakuuar nga zonat e përmbytura, tha të martën zyra e guvernatorit të Orenburgut.

Në qytetin e Orenburgut, rreth 5,500 shtëpi mbeten të përmbytura edhe pse nivelet e ujit në lumin Ural në qytet ulen gradualisht, sipas zyrtarëve. Situata është më e rëndë në jugperëndim të rajonit pranë kufirit me Kazakistanin, ku autoritetet thonë se lumi është ngritur në një nivel të rrezikshëm në qytetin e Ilek.

Më tej në lindje përgjatë kufirit, përmbytjet goditën gjithashtu rajonet e Kurgan dhe Tyumen pasi nivelet e ujit u rritën në lumenjtë vendorë. Zyrtarët rusë të emergjencës thanë të martën se mbi 300 shtëpi janë përmbytur në rajonin Kurgan.

Në Kazakistanin fqinj, përmbytjet masive kanë shkaktuar evakuimin e mbi 113,000 njerëzve deri më sot, thanë zyrtarët e emergjencës kazake. Që nga e marta, më shumë se 5,700 shtëpi mbeten të përmbytura atje, thanë zyrtarët.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco