Lajmi i fundit

SYRI DIGJITAL/ SPAK-u i Ramës apo SPAK i pavarur?

Irani zotohet se do t'i përgjigjet ‘brenda pak sekondash’ Izraelit nëse hakmerret

Irani zotohet se do t'i përgjigjet ‘brenda pak sekondash’ Izraelit nëse hakmerret

19:31, 16/04/2024
A+ Aa A-

Sulmi i fundit iranian ndaj Izraelit në përgjigje të një sulmi të dyshuar izraelit kundër konsullatës së Iranit në Siri ka shkaktuar frikën e një lufte të plotë në rajon.

Një mori kërcënimesh po dalin nga Irani kundër çdo reagimi izraelit ndaj sulmit të Iranit kundër shtetit hebre që ndodhi gjatë fundjavës, mes një lufte fjalësh në përshkallëzim midis Izraelit dhe Iranit që kërcënon të shndërrohet në luftë të vërtetë në rajonin tashmë të tensionuar.

Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike të Iranit (IRGC) nisi një sulm të paprecedentë ndaj Izraelit të shtunën, duke lëshuar qindra dronë dhe raketa si hakmarrje për sulmin e dyshuar izraelit në konsullatën e tij në Damask në fillim të këtij muaji, i cili vrau të paktën shtatë persona, duke përfshirë dy  komandantë të Gardës Revolucionare të Iranit.

Izraeli tha se shumica e dronëve dhe raketave u kapën, por incidenti shënon sulmin e parë të drejtpërdrejtë nga Irani në territorin izraelit, duke ngritur shqetësimet për një konflikt shumë më të gjerë rajonal.

Shefi i Shtabit të Ushtrisë izraelite gjeneral-lejtnant Herzi Halevi u zotua për një kundërpërgjigje dhe tha se Irani do të përballet me "pasojat" e veprimeve të tij.

Irani iu përgjigj shpejt ndaj kërcënimeve izraelite.

Në një bisedë telefonike me emirin e Katarit Sheikh Tamim bin Hamad Al Thani vonë të hënën, presidenti iranian Ebrahim Raisi theksoi se vendi i tij do t'i përgjigjet çdo sulmi izraelit.

"Ne deklarojmë me vendosmëri se veprimi më i vogël kundër interesave të Iranit sigurisht që do të përballet me një përgjigje të ashpër, të përhapur dhe të dhimbshme kundër të gjithë autorëve të tij," tha Raisi, sipas një deklarate të transmetuar nga agjencia shtetërore e lajmeve IRNA.

Duke komentuar sulmet e fundjavës, Raisi përsëriti të drejtën legjitime të vendit të tij për vetëmbrojtje, duke e përshkruar sulmin e supozuar izraelit në Konsullatën iraniane në Siri si një "lëvizje të dëshpëruar" në dritën e "dështimit" të Izraelit për të arritur qëllimet e tij në Rripin e Gazës.

'Brenda pak sekondave'

Duke i bërë jehonë kërcënimeve të ngjashme, zëvendësministri i Jashtëm i Iranit, Ali Bagheri Kani tha të hënën se Teherani do t'i përgjigjet çdo hakmarrjeje izraelite "brenda pak sekondave".

“Nëse regjimi sionist është mjaftueshëm racional, ai nuk do ta përsërisë një gabim të tillë, sepse Irani do të japë një goditje më të fortë, më të shpejtë dhe më urgjente”, citohet të ketë thënë Kani nga IRNA.

Më herët atë ditë, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme iraniane Nasser Kanaani u tha gazetarëve në Teheran se ndërsa Irani nuk po kërkon të përshkallëzojë tensionet në rajon, "ai do të veprojë më me vendosmëri se më parë për të penguar dhe ndëshkuar agresorin për çdo veprim të paligjshëm ose irracional nëse shkelen vijat e pakapërcyeshme të Iranit.”

Sulmi i fundjavës dhe kërcënimet që pasuan kanë shkaktuar frikën e një konfrontimi të drejtpërdrejtë ushtarak midis Izraelit dhe Iranit, i cili deri më tani kishte qenë i kufizuar në shtrirje. Që kur shpërtheu lufta Izrael-Hamas në Rripin e Gazës në tetor, përfaqësuesit e Iranit, duke përfshirë Hezbollahun libanez dhe rebelët Houthi të Jemenit, kanë udhëhequr sulme kundër Izraelit dhe interesave izraelite dhe amerikane në rajon në mbështetje të lëvizjes palestineze Hamas.

Një luftë e gjithanshme midis Izraelit dhe Iranit që mund të përfshijë të gjithë Lindjen e Mesme nxiti thirrje ndërkombëtare për përmbajtje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco