Ministrja e Jashtme gjermane shkon në Izrael

Ministrja e Jashtme gjermane shkon në Izrael

19:20, 16/04/2024
A+ Aa A-

Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock tha se do të niset për në Izrael të martën për të ndihmuar në zbutjen e situatës së tensionuar pas sulmit të fundjavës së Iranit dhe për të shprehur mbështetjen e Gjermanisë për Izraelin.

Ajo u bëri thirrje të gjitha palëve që të parandalojnë përhapjen e konfliktit në vendet e tjera të rajonit dhe për sanksione të reja kundër Iranit.

“Unë do t'i siguroj partnerët tanë izraelitë për solidaritetin e plotë të Gjermanisë," tha ajo. “Dhe ne do të diskutojmë se si mund të parandalohet një përshkallëzim i mëtejshëm me gjithnjë e më shumë dhunë. Sepse ajo që ka rëndësi tani është ndalimi i Iranit pa inkurajuar përshkallëzimin e mëtejshëm.”

Duke iu referuar sulmit të Iranit, ministrja gjermane tha se “natyrisht, ky përshkallëzim i mëtejshëm ushtarak tani ka pasoja të mëtejshme”.

Gjermania është një furnizues kryesor i armëve për Izraelin, veçanërisht në luftën e tij shkatërruese në Gaza kundër Hamasit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco