‘Perëndimit i ka humbur busulla’/ Ish-kryeministrja britanike: Vendet po qeverisen nga ‘Deep State’

‘Perëndimit i ka humbur busulla’/ Ish-kryeministrja britanike: Vendet po qeverisen nga ‘Deep State’

18:54, 16/04/2024
A+ Aa A-

Në një analizë të gjatë për Wall Street Journal, Liz Truss, që për 49 ditë mbajti postin e Kryeministres së Britanisë së Madhe paralajmëron Donald Trump dhe konservatorët amerikanë se vetëm fitorja në zgjedhje mund të mos i mjaftojë për të drejtuar Amerikën.

Truss thotë se fatkeqësitë e tre viteve të fundit duhet të kenë nxjerrë një mësim për konservatorët amerikanë.

Perëndimi, thotë ajo, po sfidohet nga të gjitha anët nga armiqtë e tij, ndërsa ideologjitë ekstremiste të majta, si ekstremizmi mjedisor, apo lëvizja ‘ëoke’ po e gërryejnë nga brenda.

Fitorja e Trump, vijon ish-kryeministrja britanike, do të garantonte lidershipin e munguar në botën perëndimor, por vetëm kaq nuk do të mjaftonte.

‘Edhe sikur Trump të fitojë përballë Biden, betejat e tij sapo do të kenë nisur. Në Perëndim, sidomos në vendet anglish-folëse, ka një humbje busulle dhe rrëshqitje të pushtetit dhe vendimmarrjes nga zyrtarët e zgjedhur, te burokratët e teknokratët që mbajnë poste pa u votuar.

Administrata ishte ajo që minoi presidencës e Donald Trump në mandatin e parë, mendon Liz Truss dhe minuan po ashtu punën time si Kryeministre duke më detyruar që të largohem pas 49 ditësh. Ajo thotë se burokratët e shtetit të fshehtë, e shtetit të errët minuan propozimet e saj për reformim të vendit dhe të njëjtën gjë do të bëjnë edhe me Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë nëse zgjidhet President në nëntor.

Konservatorët duhet të kuptojnë se fitorja në zgjedhje nuk është e mjaftueshme. Fituesit duhet të kenë një plan konkret për të çmontuar shtetin e errët, që vepron kundër interesave të qytetarëve. Ish-Kryeministrja britanike thotë se ishte Banka e Anglisë njëri prej institucioneve që minuan përpjekjet e saj për reforma.

 ‘Kur do të publikonim planin tonë për rritjen ekonomike, Banka e Anglisë Rriti normat e interesit, por jo aq sa parashikohej. Kjo çoi në një humbje vlere të paundit dhe rritje të borxhit të Qeverisë’, thotë ajo.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco