Lajmi i fundit

LIVE/ Partia e Lirisë mbledh Komitetin Drejtues Kombëtar, flet Meta

Një qen i zhdukur në Kaliforni që në verë, gjendet në Miçigan

Një qen i zhdukur në Kaliforni që në verë, gjendet në Miçigan

18:18, 16/04/2024
A+ Aa A-

Detroit - Një qen i zhdukur në Kaliforni që nga vera u gjet më shumë se 2000 milje larg në periferi të Detroitit.

Policia në Harper Woods iu përgjigj një telefonate për një qen endacak javën e kaluar dhe kontaktoi një grup për mirëqenien e kafshëve.

Shoqata e Birësimit të Kafshëve Grosse Pointe tha se shpejt zbuloi se qeni, i quajtur Mishka, kishte një çip identiteti të futur në të me informacione për pronarët e saj.

Mehrad Houman dhe familja e tij jetojnë në San Diego, por po planifikonin të shkonin në Minesota kur erdhi telefonata. Ai zbarkoi atje dhe më pas udhëtoi me makinë 10 orë për në Miçigan për të marrë Mishkën, tha grupi i birësimeve në një postim në Facebook me foto dhe video..

"Kjo është një përrallë që Hollivudi do të donte ta tregonte," tha grupi.

Mishka ishte larguar nga vendi i punës i Houman-it, një garazh auto, në korrik dhe nuk u kthye më. Por tek qaforja e saj ishte numri i telefonit të familjes.

“Ne mendojmë se është vjedhur dhe më pas shitur që përfundoi në Michigan,” tha Corinne Martin, drejtore e grupit të mirëqenies së kafshëve.

Gruaja e Houman, Elizabeth, tha se kishte qenë "një udhëtim i jashtëzakonshëm".

"Unë kurrë nuk u dorëzova," tha ajo të enjten. “Kam shpërndarë mbi një mijë fletushka. Kisha një në xhamin e pasmë. E mbaja zinxhirin e saj sa herë që e kërkoja. ... Tani dua vetëm të zbuloj se si arriti në Michigan.”

Veterineria Nancy Pillsbury ekzaminoi 3-vjeçaren Mishka, i dha një vaksinë kundër tërbimit dhe e la të shkonte në shtëpi në Kaliforni.

“Ajo ishte e pastër, e ushqyer mirë. Kushdo që e ka pasur u kujdes mirë për të," tha Pillsbury për Associated Press. "Si arriti këtu - kjo është një histori që vetëm Mishka e di."

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco