Lajmi i fundit

'Filloi t'i rridhte gjaku nga poshtë kokës...'- SYRI TV flet me dëshmitaren e parë të dhunës mbi avokatin Sokol Mëngjesi

‘Çfarë do të bënit nëse do sulmoheshit?’, përfaqësuesi i Izraelit në OKB: Irani sponsor i terrorizmit

‘Çfarë do të bënit nëse do sulmoheshit?’, përfaqësuesi i Izraelit në OKB: Irani sponsor i terrorizmit

07:46, 15/04/2024
A+ Aa A-

Në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB, Ambasadori izraelit Gilad Erdan, bëri thirrje që sulmet e Iranit të dënohen dhe të paguajnë një çmim të lartë për veprimet e tyre “të pamatura”.

Ai u shpreh se Irani ka shkelur Kombeve të Bashkuara prej vitesh, ndërsa e cilësoi atë si sponsor të terrorizmit. Gjithashtu përfaqësuesi i Izraelit kujtoi edhe sulmet kiberneti që Irani ka bërë më herët kundrejt Shqipërisë.

Sipas tij Hamasi i financuar nga Irani, grupi terrorist që bëri një nga masakrat më të mëdha kundër izraelit, më 7 tetor.

“Irani ka thyer kartën e Kombeve të Bashkuara prej vitesh. Çfarë keni bërë për ta mbrojtur botën nga Irani? Përse keni vendosur tapetin e kuq për këta xhihadistë që kryejnë gjenocide. Strategjia e Iranit ka qenë e qartë, shpërndarja e armëve në të gjithë botën për të vrarë. Irani sponsor kryesor i terrorizmit ka tentuar të destabilizojë rajonin dhe është momenti që bota ta ndalojë. Si do të doni që historia t’ju mbajë mend? A mund ta imagjinoni nisjen e një lufte bërthamore nga armët e zhvilluara nga Irani? Ky është një shtet terrorist i dëgjuar nga e gjithë bota për problemet që shkakton në botë. Irani vijon të shkelë ligjet dhe rregullat ndërkombëtarë. Irani mund të ketë arsenalin e tij bërthamor dhe asnjë gjë nuk është bërë. Imagjinoni çfarë do të ndodhë nëse do të donin të hidhnin një bombë nukleare. Vendosni të gjitha sanksionet përpara se të jetë shumë vonë. Hamasi i financuar nga Irani, bëri një nga masakrat më të mëdha kundër Izraelit, më 7 tetor. Kanë ende pengje që po mbahen nga ata dhe kanë hedhur shumë raketa në drejtim të Izraelit. Jini të sinqertë me veten tuja, çfarë do të bënit nëse do të ishit në këpucët e izraelit, nëse do të kërcënoheshit çdo ditë? Ky sulm ka tejkaluar çdo vijë të kuqe dhe Izraeli ka të drejtën të vetëmbrohet dhe përgjigjet. Duhet të mbrojmë të ardhmen tonë”, ka thënë ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco