Lajmi i fundit

Gardisti shkon i plagosur në spital, nisin hetimet

Pasuria e fshehtë e Putinit mund të jetë në rrezik në vendin 'më neutral' të botës

Pasuria e fshehtë e Putinit mund të jetë në rrezik në vendin 'më neutral' të botës

14:11, 13/04/2024
A+ Aa A-

Peizazhi gjeopolitik në Europë ka pësuar ndryshime të rëndësishme në vazhdën e pushtimit rus të Ukrainës, ku edhe vendet tradicionalisht neutrale si Zvicra i ndjejnë efektet. Ndonëse Zvicra ka mbajtur historikisht një qëndrim asnjanës, zhvillimet e fundit tregojnë një largim nga kjo politikë e kahershme.

Pavarësisht neutralitetit të saj, Zvicra ka ndërmarrë hapa për t'u rreshtuar me sanksionet e Bashkimit Europian kundër Rusisë, duke sinjalizuar një largim nga qëndrimi i saj tradicional i mosrreshtimit. Kjo përfshin miratimin e sanksioneve të BE-së dhe miratimin e rieksportit të disa armëve dhe municioneve zvicerane në Ukrainë nëpërmjet palëve të treta. Për më tepër, ka një presion në rritje ndaj qeverisë zvicerane për të mbështetur propozimet transatlantike për sekuestrimin e aseteve të ngrira ruse dhe shpërndarjen e tyre në Ukrainë, një veprim që mund të ndikojë potencialisht në pasurinë personale të Putinit.

Image

Përfshirja e Zvicrës në sanksionet ndërkombëtare përfaqëson një largim nga qëndrimi i saj historik i neutralitetit. Megjithatë, zyrtarët zviceranë pohojnë se ata po veprojnë brenda kufijve të neutralitetit, duke respektuar gjithashtu ligjin ndërkombëtar dhe duke mbrojtur vlerat si të drejtat e njeriut dhe demokracinë. Qasja fleksibël e Zvicrës ndaj neutralitetit i lejon asaj të angazhohet në bashkëpunimin ndërkombëtar dhe nismat e mbrojtjes duke shmangur përfshirjen e drejtpërdrejtë ushtarake.

Në frontin e sanksioneve, Zvicra luan një rol të rëndësishëm për shkak të statusit të saj si një qendër financiare dhe strehë për individët e pasur, duke përfshirë rusët me lidhje me Kremlinin. Vendi ka ngrirë miliarda dollarë në asete ruse që nga fillimi i luftës në Ukrainë, megjithëse kjo përfaqëson vetëm një pjesë të pasurisë totale të mbajtur nga rusët në Zvicër. Disa nga këto asete dyshohet se janë të lidhura me vetë Putinin, duke ngritur pikëpyetje rreth rolit të Zvicrës në zbatimin e sanksioneve kundër individëve të lidhur me Kremlinin.

Image

Përafrimi i Zvicrës me sanksionet e BE-së dhe bashkëpunimi me përpjekjet ndërkombëtare kundër agresionit rus është përballur me rezistencë, veçanërisht nga fraksionet populiste dhe izolacioniste brenda vendit. Megjithatë, ka një mbështetje publike në rritje për lidhje më të ngushta me aleatët e NATO-s dhe BE-së, si dhe për sanksionet e vazhdueshme kundër Rusisë. Presioni ndaj qeverisë zvicerane për të ndërmarrë veprime më vendimtare reflekton ndjenja më të gjera solidariteti me Ukrainën dhe një njohje të nevojës për të mbrojtur normat dhe vlerat ndërkombëtare përballë agresionit rus.

Në përgjithësi, qëndrimi në zhvillim i Zvicrës ndaj sanksioneve ndërkombëtare dhe bashkëpunimit për mbrojtjen nënvizon sfidat komplekse të paraqitura nga veprimet e Rusisë në Europë. Ndërsa ruan neutralitetin e saj tradicional, Zvicra po lundron gjithnjë e më shumë në një peizazh gjeopolitik të formësuar nga ndryshimi i aleancave dhe kërcënimeve të sigurisë, me implikime si për stabilitetin rajonal ashtu edhe për sigurinë globale./Newsweek - Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco