Lajmi i fundit

Tiranë/ Vetëvritet me armën e shërbimit efektivja e policisë

Sot në histori: 13 prill, Apollo 13 u dëmtua nga shpërthimi

Sot në histori: 13 prill, Apollo 13 u dëmtua nga shpërthimi

13:34, 13/04/2024
A+ Aa A-

Sot në histori:

Më 13 prill 1970, Apollo 13, në katër të pestat e rrugës për në Hënë, u dëmtua kur shpërtheu një rezervuar që përmbante oksigjen të lëngshëm. Por astronautët arritën të ktheheshin të sigurt.

Në këtë datë:

Në 1743, lindi presidenti i tretë i Shteteve të Bashkuara, Thomas Jefferson, në Shadwell në Koloninë e Virxhinias.

Në 1861, në fillimin e Luftës Civile, Fort Sumter në Karolinën e Jugut ra në duart e forcave konfederate.

Në vitin 1943, Presidenti Franklin D. Roosevelt ngriti Memorialin e Xhefersonit në Uashington, D.C., në 200 vjetorin e lindjes së presidentit të tretë amerikan.

Në vitin 1953, "Casino Royale", libri i parë i Ian Fleming si dhe romani i parë i James Bond, u botua në Londër nga Jonathan Cape Ltd.

Në vitin 1964, Sidney Poitier u bë interpretuesi i parë me ngjyrë që fitoi një Oscar për aktorin më të mirë ose aktoren më të mirë me interpretimin e tij në "Zambakët e fushës".

Në 1997, Tiger Woods u bë personi më i ri që fitoi Masters Tournament.

Në vitin 1999, avokati i së drejtës për të vdekur Dr. Jack Kevorkian u dënua në Pontiac, Michigan, me 10 deri në 25 vjet burg për vrasje të shkallës së dytë në injeksionin vdekjeprurës të një pacienti me sëmundjen e Lou Gehrig. Kevorkian përfundoi me tetë vjet burg.

Në vitin 2005, një sfidues Eric Rudolph u deklarua fajtor për kryerjen e bombave vdekjeprurëse në Lojërat Olimpike të Atlantës 1996 dhe tre sulme të tjera në paraqitjet e radhës në gjykatë në Birmingham, Alabama dhe Atlanta.

Në vitin 2009, në gjyqin e tij të dytë, producenti muzikor Phil Spector u shpall fajtor nga një juri e Los Anxhelosit për vrasje të shkallës së dytë në vrasjen e aktores Lana Clarkson (ai u dënua më vonë me 19 vjet deri në burgim të përjetshëm; vdiq në burg në janar 2021).

Në vitin 2011, një juri federale në San Francisko dënoi lojtarin e bejsbollit, Barry Bonds, për një akuzë të vetme për pengim të drejtësisë, por nuk arriti të jepte një verdikt se ai me vetëdije kishte përdorur steroid dhe hormonin e rritjes njerëzore dhe kishte gënjyer një juri të madhe për këtë. Dënimi i Bonds për pengim u përmbys përfundimisht.

Në vitin 2012, Jennifer Capriati u zgjodh në Sallën Ndërkombëtare të Tenisit të Famës.

Në vitin 2013, të gjithë 108 pasagjerët dhe ekuipazhi mbijetuan pasi një Boeing 737 i ri i Lion Air u rrëzua në oqean dhe u nda në dysh ndërsa përpiqej të zbriste në ishullin turistik indonezian të Balit.

Në vitin 2016, Golden State Warriors u bë skuadra e parë e NBA me 73 fitore duke mposhtur Memphis Grizzlies 125-104, duke thyer rekordin e Chicago Bulls me 72 fitore të vitit 1996. Kobe Bryant i Lakers shënoi 60 pikë në ndeshjen e tij të fundit, duke përfunduar 20 vjet në NBA.

Në vitin 2017, zyrtarët e Pentagonit thanë se forcat amerikane në Afganistan kishin goditur një kompleks tuneli të Shtetit Islamik në Afganistanin lindor me "nënën e të gjitha bombave", arma më e madhe jo-bërthamore e përdorur ndonjëherë në luftime nga ushtria amerikane.

Në vitin 2018, Presidenti Donald Trump njoftoi se Shtetet e Bashkuara, Franca dhe Britania kishin kryer sulme të përbashkëta ajrore në Siri që synonin të ndëshkonin Presidentin Bashar Assad për përdorimin e pretenduar të tij të armëve kimike.

Në vitin 2020, Charles Thacker Jr., një anëtar i ekuipazhit në aeroplanmbajtësen USS Theodore Roosevelt, vdiq në Spitalin Detar të SHBA në Guam, duke u bërë anëtari i parë ushtarak në detyrë aktive që vdiste nga koronavirusi.

Në vitin 2021, zyrtarët shëndetësorë të SHBA-së rekomanduan një "pauzë" në përdorimin e vaksinës Johnson & Johnson COVID-19 me një dozë për të hetuar raportet e mpiksjeve të rralla por potencialisht të rrezikshme të gjakut, duke shkaktuar një reaksion zinxhir në mbarë botën dhe duke sjellë një pengesë ndaj fushatës globale të vaksinimit. Zyrtarët e hoqën pauzën e vaksinimeve 11 ditë më vonë.

Në vitin 2023, Jack Teixeira, një anëtar 21-vjeçar i Gardës Kombëtare Ajrore të Massachusetts, u arrestua në lidhje me zbulimin e dokumenteve ushtarake shumë të klasifikuara në lidhje me luftën në Ukrainë dhe çështje të tjera kryesore të sigurisë kombëtare. Në mars të vitit 2024, Teixeira u deklarua fajtor për gjashtë akuza të mbajtjes dhe transmetimit të qëllimshëm të informacionit të mbrojtjes kombëtare në një marrëveshje me prokurorët dhe pranoi një dënim me 11 vjet burg.
Se

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco