Lajmi i fundit

SYRI DIGJITAL/ SPAK-u i Ramës apo SPAK i pavarur?

Ukraina mund të marrë 'DragonFire', armën e re me lazer

Ukraina mund të marrë 'DragonFire', armën e re me lazer

13:29, 13/04/2024
A+ Aa A-

Ukraina mund të marrë prototipat e armës së fuqishme të fuqisë së lartë me lazer "DragonFire" të Mbretërisë së Bashkuar, pasi ajo mbetet në mbrojtje më shumë se dy vjet pas pushtimit rus. Britania e Madhe ka zhvilluar armën e drejtuar me energji për më shumë se shtatë vjet dhe kreu gjuajtjen e parë të suksesshme testuese në një objektiv ajror në janar. Ministria Britanike e Mbrojtjes thotë se DragonFire është aq preciz sa të godasë një monedhë nga një distancë prej afërsisht një kilometër.

Arma nuk është planifikuar të nxirret deri në vitin 2027. Megjithatë, presioni është rritur për Mbretërinë e Bashkuar për të përshpejtuar afatin kohor dhe për t'i dhënë lazerin Ukrainës pas publikimit të një videoje që e tregon atë në aksion muajin e shkuar, me deputetin ukrainas Oleksiy Goncharenko duke thënë në atë kohë se vendi i tij ishte "gati për të testuar" DragonFire në fushëbetejë.

Sekretari britanik i Mbrojtjes, Grant Shapps, u tha gazetarëve të enjten se Mbretëria e Bashkuar po përpiqej të "përshpejtonte" zhvillimin e DragonFire dhe potencialisht ta çonte atë në Kiev para se të testohej plotësisht, duke përmendur ndikimin që mund të kishte në luftë duke i ofruar Ukrainës një metodë rentabël për të shkatërruar dronët rusë, raportoi Kyiv Post.

"Unë dua të përshpejtoj atë që zakonisht do të ishte një proces shumë i gjatë, ndoshta deri në 10 vjet, në një afat kohor shumë më të shkurtër dhe ta vendos potencialisht në anije dhe potencialisht në tokë," tha Shapps. "Ne kemi bërë diçka shumë të veçantë që është në një nivel që vendet e tjera nuk kanë gjasa ta imitojnë... Vetë produkti është vërtet vite përpara."

Ai shtoi: "Le të themi se nuk duhet të jetë 100 për qind e përsosur që ukrainasit ta marrin. Viti 2027 është ende data e caktuar, por do të shoh çfarë mund të bëjmë për ta përshpejtuar."

Nëse DragonFire dërgohet në Ukrainë dhe provon të jetë një armë efektive në fushëbetejë, mund të ulë në mënyrë dramatike barrën financiare të mbrojtjes ajrore të Kievit, pasi qeveria britanike vlerëson se kushton rreth 12 dollarë për gjuajtje.

Çdo raketë interceptuese Patriot e prodhuar në SHBA, tek e cila Ukraina është mbështetur shumë gjatë luftës së saj me Rusinë, kushton afërsisht 4 milionë dollarë për t'u prodhuar.

Me kusht që DragonFire të funksionojë siç pritej, lazeri gjithashtu mund të provojë të jetë më i aftë për të goditur objektivat me lëvizje të shpejtë sesa raketat interceptuese, të cilat nuk mund të udhëtojnë me shpejtësinë e dritës.

Megjithatë, dorëzimi i armës në Ukrainë para se të jetë zhvilluar plotësisht dhe pritja që ajo të ndryshojë rrjedhën e luftës mund të jetë diçka e vështirë. Ushtria amerikane ka zhvilluar armë me lazer dhe me energji, madje duke rrëzuar me sukses dronët në prova, por ende nuk i ka nxjerrë në luftim./ Newsweek - Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco