Garda Revolucionare e Iranit rrëmben një anije të lidhur me Izraelin mes tensioneve me Perëndimin

Garda Revolucionare e Iranit rrëmben një anije të lidhur me Izraelin mes tensioneve me Perëndimin

13:21, 13/04/2024
A+ Aa A-

Agjencia shtetërore e lajmeve iraniane IRNA njoftoi të shtunën se Garda e saj Revolucionare kishte kapur anijen MSC Aries për të cilën tha se ishte "e lidhur me Izraelin" dhe se anija po dërgohej në ujërat territoriale të Iranit. Një helikopter me forca speciale të marinës së Gardës u vërtit mbi anijen me flamur portugez derisa e mori nën kontroll, shtoi IRNA.

Reagon ushtria izraelite: Irani do të ketë pasoja për çdo përshkallëzim

Irani do të ketë pasoja nëse përshkallëzon dhunën në rajon, tha të shtunën një zëdhënës ushtarak izraelit.  “Irani do të ketë pasojat nëse zgjedh të përshkallëzojë situatën më tej”, tha adm Daniel Hagari në një deklaratë.

“Izraeli është në gatishmëri të lartë. Ne kemi rritur gatishmërinë tonë për të mbrojtur Izraelin nga agresioni i mëtejshëm iranian. Jemi gjithashtu të përgatitur të përgjigjemi.”

Reuters raportoi se komentet nga Hagari erdhën pasi deklarata u bë në lidhje me kapjen e një anijeje midis Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Iranit.

Garda Revolucionare e Iranit e rrëmbeu anijen me kontejnerë pranë ngushticës së Hormuzit

Komandot e Gardës Revolucionare paraushtarake të Iranit u hodhën nga një helikopter mbi një anije kontejnerësh të lidhur me Izraelin pranë ngushticës së Hormuzit dhe e kapën anijen të shtunën, e fundit në një seri sulmesh midis dy vendeve.

Lindja e Mesme ishte përgatitur për një hakmarrje të mundshme iraniane mbi një sulm të dyshuar izraelit në fillim të këtij muaji mbi një ndërtesë konsullore iraniane në Siri që vrau 12 njerëz, duke përfshirë një gjeneral të lartë të Gardës, i cili dikur komandonte ekspeditën e saj të Forcave Quds.

Lufta më e gjerë izraelite kundër Hamasit në Rripin e Gazës po mbush tashmë 6 muaj dhe po ndez tensionet në të gjithë rajonin.

IRNA shtetërore e Iranit tha se një njësi e forcave speciale të marinës së Gardës kreu sulmin ndaj anijes, të cilën mediat e tjera në vend e identifikuan gjerësisht si MSC Aries me flamur portugez, një anije kontejneri e lidhur me Zodiac Maritime me seli në Londër.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco