‘Ekziston rreziku që këtë vit, Ukraina ta humbasë luftën'

‘Ekziston rreziku që këtë vit, Ukraina ta humbasë luftën'

08:22, 13/04/2024
A+ Aa A-

Ish-komandanti i Komandës së Forcave të Përbashkëta të Mbretërisë së Bashkuar ka paralajmëruar se Ukraina mund të përballet me disfatë nga Rusia në vitin 2024.

Gjenerali Sir Richard Barrons i ka thënë BBC-së se ekziston "një rrezik serioz" që Ukraina ta humbasë luftën këtë vit.

Arsyeja, thotë ai, është "se Ukraina mund të ndjejë se nuk mund të fitojë".

"Dhe kur të arrijë në atë pikë, pse njerëzit do të duhet të luftojnë dhe të vdesin akoma, vetëm për të mbrojtur të pambrojturin?"

Ukraina nuk ka shkuar ende në atë pikë. Por forcat e saj janë duke u pakësuar në mënyrë të rëndësishme në municione, trupa dhe mbrojtje ajrore. Kundërofensiva e saj e shumëpërfolur vitin e kaluar nuk arriti t'i dëbonte rusët nga territoret që kishin kapur dhe tani Moska po përgatitet për një ofensivë verore.

Pra, si do të duket kjo dhe cilat janë objektivat e mundshme strategjike?

"Forma e ofensivës ruse që do të vijë është mjaft e qartë," thotë gjenerali Barrons.

"Ne po shohim Rusinë të largohet në vijën e frontit, duke përdorur një avantazh pesë me një në artileri, municione dhe një numër njerëzish të përforcuar nga përdorimi i armëve të reja."

Këto përfshijnë bombën FAB, një "bombë memece" të përshtatur të epokës sovjetike të pajisur me pendë, udhëzues GPS dhe 1500 kg eksploziv të fortë, që po bën kërdinë mbi mbrojtjen e Ukrainës.

"Në një moment kësaj vere," thotë Gjenerali Barrons, "ne presim të shohim një ofensivë të madhe ruse, me qëllimin për të bërë më shumë sesa për të goditur për përfitime të vogla, për të provuar dhe çarë përmes linjave ukrainase.

Dhe nëse kjo ndodh, ne do të rrezikojmë që forcat ruse të depërtojnë dhe më pas të përhapen në zonat e Ukrainës, ku forcat e armatosura ukrainase nuk mund t'i ndalojnë më.

Por ku?

Vitin e kaluar rusët e dinin saktësisht se ku kishte gjasa të sulmonte Ukraina - nga drejtimi i Zaporizhzhia në jug drejt Detit Azov. Ata planifikuan në përputhje me rrethanat dhe me sukses e mposhtën përparimin e Ukrainës. Tani Rusia po grumbullon trupa dhe po e lë Kievin të hamendësojë se ku do të sulmojë më pas.

"Një nga sfidat që kanë ukrainasit," thotë Dr. Jack Watling, studiues i lartë në luftën tokësore në qendrën e mendimit Whitehall, Instituti Mbretëror i Shërbimeve të Bashkuara (Rusi), "është se rusët mund të zgjedhin se ku do t'i angazhojnë forcat e tyre.

“Është një vijë fronti shumë e gjatë dhe ukrainasit duhet të jenë në gjendje ta mbrojnë të gjithë atë”.

Të cilat, natyrisht, nuk munden.

"Ushtria ukrainase do të humbasë terren," thotë Dr Watling. “Pyetja është: sa dhe cilat qendra të popullsisë do të preken?

Është shumë e mundur që Shtabi i Përgjithshëm i Rusisë nuk ka vendosur ende se cilin drejtim të caktojë si përpjekjet e tyre kryesore.

Por është e mundur në tre vende të gjera: 

"Kharkovi," thotë Dr Watling, "është sigurisht i prekshëm." 

Zona e Ukrainës lindore e njohur kolektivisht si Donbas ka qenë në luftë që nga viti 2014, kur separatistët e mbështetur nga Moska e deklaruan veten "republika popullore".

Zaporizhzhia, gjithashtu, është një çmim joshëse për Moskën. Qyteti jugor i Ukrainës me më shumë se 700,000 banorë (në kohë paqeje) ndodhet në mënyrë të rrezikshme pranë vijave të frontit rus./ar/sh/SYRI.NET

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco