Greqi, tërmeti 4.5  ballë në ishullin Evia ndihet deri në Athinë

Greqi, tërmeti 4.5 ballë në ishullin Evia ndihet deri në Athinë

07:00, 13/04/2024
A+ Aa A-

Epiqendra ka qenë 2 kilometra në jug juglindje të Vasiliki Istiaia – Nuk raportohet për dëme

Një tërmet me magnitudë 4.5 ballë të shkallës Rihter ka ndodhur në orën 05:23 të mëngjesit të së shtunës në Evia. 

Epiqendra e tërmetit ndodhej 2 kilometra në jug-juglindje të Vasiliki Istiea dhe thellësia fokale u vlerësua në 18.7 kilometra, sipas zgjidhjes së rishikuar të Institutit Gjeodinamik.

Më herët Gjeodinamika e kishte llogaritur tërmetin me magnitudë 4.4 Rihter me epiqendër 4 kilometra në lindje në juglindje të Vasiliki Istiaia dhe thellësi fokale 10 kilometra.
Lëkundjet janë ndjerë edhe në disa zona të Atikës.

Instituti Euro-Mesdhetar e vlerësoi lëkundjen në 4.6 të shkallës Rihter 23 kilometra në jug të Skiathos. Deri më tani nuk ka raportime për dëme. 

Evia, e njohur si Agribozi ose Egribozi (ose me emertimin e lashte Euboea), eshte ishulli i dyte me i madh ne Greqi nga siperfaqja dhe popullsia, pas Kretes, dhe eshte ishulli i gjashte me i madh ne Mesdhe.

 

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco