Kryeministri norvegjez: Të gatshëm të njohim Palestinën si shtet dhe anëtare të OKB

Kryeministri norvegjez: Të gatshëm të njohim Palestinën si shtet dhe anëtare të OKB

17:55, 12/04/2024
A+ Aa A-

Kryeministri norvegjez Jonas Gahr Store njoftoi të premten se kombi i tij “është i gatshëm” të njohë shtetin e Palestinës dhe vendin e tij “të përshtatshëm” në Kombet e Bashkuara.

Lajmi erdhi pas një takimi me homologun e tij spanjoll Pedro Sanchez , i cili, të premten, nisi një turne evropian për të bindur më shumë vende të njohin një shtet të pavarur palestinez.

“Çështja është se në cilin moment dhe në çfarë mjedisi (të njohim Palestinën) në mënyrë që të mbështesim procesin drejt paqes në rajon. Dhe ajo që ky takim sot ka bërë të qartë është se ne qëndrojmë shumë ngushtë të koordinuar midis Madridit dhe Oslos,” tha Ruani në një konferencë të përbashkët shtypi.

 Sanchez tha të premten se Spanja dëshiron të njohë Palestinën “sa më shpejt të jetë e mundur”, duke e shfrytëzuar masën si një mënyrë për të fituar vrullin për një proces përfundimtar paqeje.

Udhëheqësit theksuan rëndësinë historike të Spanjës dhe Norvegjisë si ndërmjetës. Konferenca e Madridit e vitit 1991 nisi negociatat që përfundimisht çuan në nënshkrimin e Marrëveshjes së Oslos në 1993.

Store specifikoi se ai do të “angazhohet aktivisht” me Spanjën për njohjen e Palestinës në javët e ardhshme dhe se ai mbështet një “Palestinë demokratike” në të cilën Gaza dhe Bregu Perëndimor drejtohen nga Autoriteti Palestinez.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco