Nacionalisti rus i dënuar për rrëzimin e avionit MH17 dëshiron të luftojë në Ukrainë

Nacionalisti rus i dënuar për rrëzimin e avionit MH17 dëshiron të luftojë në Ukrainë

16:38, 12/04/2024
A+ Aa A-

Nacionalisti rus i burgosur, i cili luajti një rol kryesor në rrëzimin e fluturimit të linjës ajrore malajziane MH17, dëshiron të shkojë në vijën e parë në Ukrainë.

Gruaja e Igor 'Strelkov' Girkinit, një ish-oficer i FSB-së të Rusisë që ndihmoi në aneksimin e paligjshëm të Krimesë, ka thënë se burri i saj shpreson të pastrojë dosjen e tij kriminale duke luftuar në Ukrainën lindore.

Ish-komandanti 54-vjeçar i kthyer në bloger ushtarak u burgos me katër vjet në janar për "nxitje të ekstremizmit" pasi kritikoi mënyrën e trajtimit të luftës kundër Ukrainës nga Vladimir Putini.

Sipas një rregulli të ri rekrutimi të nënshkruar nga presidenti rus muajin e kaluar, individëve të dënuar për "ekstremizëm" dhe krime të tjera të rënda u ndalohet shërbimi ushtarak.

Gruaja e tij, Miroslava Reginskaya, tha se një njësi në Republikën Popullore separatiste të Donetskut synonte ta bënte atë të shërbente si komandant toge.

Ajo tha: "Kur një vend po kalon një konflikt të ashpër ushtarak, është krim të mos lëmë në vijën e parë një oficer dhe një patriot me përvojë dhe njohuri unike në ushtri.

"Por ishte pikërisht ky gabim kritik që autoritetet bënë duke e dërguar Igor Strelkovin në burg me akuza politike për ekstremizëm."

Avokati i Girkinit, Alexander Molokhov, i tha uebsajtit të lajmeve RBC se mund të ketë një "mundësi ligjore" për t'i shpëtuar ndalimit nëse një gjykatë e apelit e hedh poshtë dënimin e tij ose nëse Putini personalisht e fal atë. Seanca e tij e radhës në gjykatën e apelit është caktuar me 15 maj.

Girkin luftoi si vullnetar i huaj në luftërat e Transnistrisë dhe Bosnjës në vitet 1990 para se t'i bashkohej FSB-së, shërbimit të brendshëm të sigurisë së Rusisë. Ai u akuzua se ishte i përfshirë në zhdukjen e disa burrave çeçenë gjatë Luftës së Dytë Çeçene.

Në vitin 2014, Girkin tha se kishte merita për "tërheqjen e këmbëzës" në luftën në Donbasin lindor të Ukrainës, kur ai dhe një grup vullnetarësh rusë morën kontrollin e qytetit të Slavyansk të rajonit të Donetskut. Ai më vonë e emëroi veten "ministër i mbrojtjes" i Republikës Popullore të Donetskut të separatistëve pro-rusë.

Në nëntor të vitit të kaluar, një gjykatë holandeze e dënoi me burgim të përjetshëm në mungesë për vrasjen e 298 personave në bordin e MH17, një fluturim i linjës ajrore malajziane midis Amsterdamit dhe Kuala Lumpurit që u rrëzua nga një raketahedhës rus Buk mbi Ukrainën lindore në korrik të vitit 2014.

Girkini kohët e fundit pati përplasje me Kremlinin dhe u kthye në Moskë, ku themeloi një lëvizje politike jetëshkurtër nacionaliste që synonte përmbysjen e Putinit, para se të merrej me blogje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco