Trump kërkon 'ndalimin e financimeve' pas skandalit të NPR-së

Trump kërkon 'ndalimin e financimeve' pas skandalit të NPR-së

15:41, 12/04/2024
A+ Aa A-

Donald Trump bëri thirrje që NPR të mos financohet më nga publiku pasi një person i brendshëm denoncoi organizatën për tendencat e saj liberale, duke përfshirë edhe kundër ish-presidentit Trump.

Në një ese bombë në The Free Press, redaktori veteran i NPR-së, Uri Berliner, tha se zgjedhja e Trump-it në vitin 2016 i nxiti gazetarët e NPR-së të gjenin mënyra për të "dëmtuar ose rrëzuar" presidencën e tij, duke thënë se narrativa që fushata e Trump-it bashkëpunoi me Rusinë për të fituar presidencën "u bë nxitësi i raportimit" dhe që "ne bashkëpunuam me antagonistin më të spikatur të Trump-it, përfaqësuesin Adam Schiff".

Trump iu përgjigj zbulimit duke postuar në platformën e tij "Truth Social", duke u dukur se po parafrazonte posaçërisht pretendimet e Berlinerit për gazetarët e NPR-së që synonin të "dëmtonin" presidencën e tij, "NUK KA MË FONDE PËR NPR, NJË MASHTRIM TOTAL! REDAKTORI THA SE ATA NUK KANË REPUBLIKANË DHE QË PËRDORET VETËM PËR TË 'DËMTUAR TRUMP-IN'. ATA JANË NJË MAKINERI LIBERALE DEZINFORMUESE. ASNJË DOLLAR!!!"

Në artikullin origjinal, Berliner pretendoi se ngjitja e Trump-it në presidencë shkaktoi një ndryshim të madh në NPR.

"Si shumë gjëra fatkeqe, rritja e mbështetjes nisi me Donald Trump-in. Si në shumë redaksi, zgjedhja e tij në vitin 2016 u prit në NPR me një përzierje mosbesimi, zemërimi dhe dëshpërimi. (Për ta vënë në dukje, votova me padurim kundër Trump-it dy herë, por menduam se ishim të detyruar ta mbulonim në mënyrë të drejtë.)", shkroi ai. "Por ajo që filloi si mbulim i ashpër dhe i drejtpërdrejtë i një presidenti luftarak, të dëmtuar nga e vërteta, u kthye drejt përpjekjeve për të dëmtuar ose rrëzuar presidencën e Trump-it".

Ai gjithashtu pohoi se NPR përsëriti me padurim pretendimet se gjoja Trump kishte bashkëpunuar me Rusinë derisa hetimi i Mueller-it arriti në përfundimin se provat ishin të pamjaftueshme dhe vuri në dukje intervistat e përsëritura që bëri me Schiff-in, i cili shtyu narrativën e bashkëpunimit të fshehtë të Rusisë për vite me radhë.

Një përmbledhje e Fox News Digital gjeti të paktën 32 intervista që Schiff-i i dha medias së mbështetur nga taksapaguesit midis 11 dhjetorit 2016 dhe 24 korrikut 2019, ku të gjitha përfshinin një aspekt të ndërhyrjes së Rusisë në zgjedhjet e 2016-ës dhe hetimin e gjerë nëse fushata e Trump-it është koordinuar në mënyrë të paligjshme me të.

"Schiff, i cili ishte demokrati më i lartë në Komitetin e Inteligjencës së Dhomës së Përfaqësuesve, u bë dora drejtuese e NPR-së, muza e saj e gjithëpranishme," kujton Berlineri. "Pikat e bisedave të Schiff-it u bënë zhurma e daulleve të raporteve të lajmeve të NPR-së."

Berlineri vazhdoi të shkruante, "Por kur raporti i Robert Mueller-it nuk gjeti prova të besueshme të bashkëpunimit të fshehtë, mbulimi i NPR-së ishte jashtëzakonisht i rrallë. Russiagate u zbeh pa zhurmë nga programi ynë."

Sidoqoftë, Berlineri dukej se parandaloi thirrjet e kritikëve për të zhvlerësuar financimin e NPR-së në artikullin e tij origjinal. NPR-ja ka këmbëngulur se merr "më pak se 1 për qind të buxhetit vjetor prej 300 milionë dollarësh" nga Korporata për Transmetim Publik me financim federal, megjithëse merr gjithashtu tarifa nga stacionet partnere me mbështetje federale.

"Pavarësisht gabimeve tona në NPR, zhvlerësimi i fondeve nuk është zgjidhja. Ndërsa vendi bëhet më i copëtuar, ka ende nevojë për një institucion publik ku tregohen histori dhe shkëmbehen pikëpamjet me mirëbesim," shkroi ai. "Heqja e fondeve, si një qortim nga Kongresi, nuk do ta ndryshonte gazetarinë në NPR. Kjo duhet të vijë nga brenda."

Burimi: foxnews.com

Përktheu: Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco