Zjarr në një ndërtesë banimi në Hong Kong, 5 të vdekur dhe disa të plagosur

Zjarr në një ndërtesë banimi në Hong Kong, 5 të vdekur dhe disa të plagosur

08:55, 10/04/2024
A+ Aa A-

Të paktën pesë persona kanë humbur jetën dhe 35 të tjerë janë plagosur nga një zjarr që ra në një ndërtesë banimi në Hong Kong.

Njerëzit brenda ndërtesës 16-katëshe tundnin peshqirët në dritare për të sinjalizuar për shpëtim, raportoi transmetuesi RTHK, duke shtuar se zjarri kishte filluar në një palestër atje.

Disa rrugë përreth u detyruan të mbylleshin. Qeveria e vendit tha se rreth 150 persona u evakuuan ndërsa 40 të tjerë u dërguan në spitalet publike.

Gjashtë prej të plagosurve janë në gjendje më të rëndë, tha autoriteti spitalor./abcnews.al

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco