Norvegjia armatos policinë për shkak të kërcënimeve ndaj myslimanëve

Norvegjia armatos policinë për shkak të kërcënimeve ndaj myslimanëve

08:29, 10/04/2024
A+ Aa A-

Policia në Norvegji ka vendosur të armatosë oficerët në detyrë pas kërcënimeve të bëra kundër komunitetit mysliman , njoftuan mediat lokale.

Vendimi i drejtorit të përgjithshëm të policisë vlen për oficerët në të gjithë vendin dhe hyri në fuqi të shtunën, thuhet në një deklaratë të lëshuar gjatë fundjavës.

Kërcënimet u bënë kundër xhamive në vendin nordik, u citua të thoshte zëdhënësi i policisë Roar Hansen nga mediat lokale.

Ky veprim vjen për festën e Fitër Bajramit që shënon fundin e muajit të agjërimit mysliman të Ramazanit.

Policia norvegjeze në përgjithësi nuk mban armë, por për shkak të kërcënimeve, drejtori i përgjithshëm i policisë “ka vendosur që nga sot të armatosë policinë në nivel kombëtar”, thuhet në deklaratë.

Në gusht 2019, 21-vjeçari Philip Manshaus hapi zjarr në qendrën islamike Al Noor në Baerum, një periferi të Oslos.

Ai plagosi një person dhe më pas u ndalua nga besimtarët myslimanë.

Para sulmit, ai vrau njerkën e tij të adoptuar në shtëpinë e tyre dhe postoi mesazhe në internet duke lavdëruar sulmuesin e xhamisë Christchurch, sulmuesin e sinagogës Poway dhe sulmuesin në El Paso, i cili synonte latinët.

Manshaus u dënua me 21 vjet burg në qershor 2020.

Gjithsej 51 myslimanë u vranë dhe 40 u plagosën në Masjid al-Noor dhe Qendrën Islamike Linwood në Christchurch, Zelanda e Re gjatë lutjeve të së premtes më 15 mars 2019 në një sulm terrorist të kryer nga supremacisti i bardhë australian Brenton Tarrant.

Norvegjezi Anders Behring Breivik, një neo-nazist i cili më 22 korrik 2011 vrau 77 njerëz në një sulm të tërbuar me bomba dhe të shtëna, përmendet gjerësisht si një fanatik që ishte i shtyrë nga një urrejtje ndaj Islamit dhe myslimanëve.

Në një dokument prej 1,500 faqesh, Breivik i kushtoi 700 faqe sulmit ndaj fesë myslimane.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco