Inteligjenca amerikane: Nuk do të ketë sulm direkt ndaj Izraelit, Irani do të godasë përmes aleatëve

Inteligjenca amerikane: Nuk do të ketë sulm direkt ndaj Izraelit, Irani do të godasë përmes aleatëve

11:17, 09/04/2024
A+ Aa A-

Është e pamundur që Irani të sulmojë drejtpërdrejt Izraelin: Teherani po e inkurajon në fakt grupet që mbështet për të nisur sulme hakmarrjeje.

Kështu e pohojnë burime të inteligjencës amerikane të cituara nga Cnn, sipas të cilave Teherani nuk synon një eskalim të rëndësishëm të situatës dhe është i shqetësuar nga përgjigjet e mundshme amerikane ose izraeliane ndaj sulmeve të tij.

Irani, sipas atij që raporton Times of Israel duke cituar mediumin, po inkurajon "proxy"-t e tij për të nisur sulme me raketë dhe dronë në shkallë të gjerë kundër Izraelit në ditët në vijim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco