Zbardhen detajet e takimit mes Macron dhe Sunak ku u diskutua edhe për Ukrainën

Zbardhen detajet e takimit mes Macron dhe Sunak ku u diskutua edhe për Ukrainën

09:00, 09/04/2024
A+ Aa A-

Kryeministri britanik Rishi Sunak dhe presidenti francez Emmanuel Macron mbajtën një video-konferencë të hënën, gjatë së cilës ranë dakord të rrisin furnizimet me municion për Ukrainën dhe diskutuan prioritetet e tjera të Forcave të Armatosura të Ukrainës për muajt e ardhshëm.

Kështu raporton Ukrinform, duke iu referuar një njoftimi për shtyp të ofruar nga shërbimi i shtypit i Pallatit Elysee.

“Bëhej fjalë, në veçanti, për rritjen e furnizimit me municion, dronë dhe pajisje të mbrojtjes ajrore për Forcat e Armatosura të Ukrainës”, thuhet në njoftim.

Njoftimi gjithashtu thekson se pas konferencës në mbështetje të Ukrainës të mbajtur më 26 shkurt në Paris, palët ranë dakord për rëndësinë e intensifikimit të përpjekjeve për të parandaluar Rusinë të fitojë luftën e saj agresive kundër Ukrainës dhe “ranë dakord të vazhdojnë koordinimin për të forcuar mbështetjen ushtarake për Ukrainën”.

Mbështetja për Ukrainën do të jetë gjithashtu në qendër të diskutimeve midis krerëve të shteteve dhe qeverive të mbledhura në Samitin e Komunitetit Politik Evropian, i cili do të zhvillohet në Mbretërinë e Bashkuar më 18 korrik 2024.

Siç theksohet më tej, ndër temat e tjera, Macron dhe Sunak diskutuan “situatën e padurueshme humanitare në Gaza dhe riafirmuan angazhimin e tyre për të punuar drejt një armëpushimi të qëndrueshëm dhe kthimin e paqes dhe stabilitetit në Lindjen e Mesme”.

Siç raportoi Ukrinform, presidenti francez Emmanuel Macron nuk përjashton nisma të reja në nivel evropian për të ndihmuar Ukrainën. “Ata që vendosin kufizime në mbështetjen për Ukrainën po zgjedhin humbjen”, citohet të ketë thënë ai në një intervistë për mediat franceze. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco