Lajmi i fundit

LIVE/ Marshim i qytetarëve në mbrojtje të famlijes, kundër surrogacisë

Marsi thyen rekordin global të temperaturës për të dhjetin muaj radhazi

Marsi thyen rekordin global të temperaturës për të dhjetin muaj radhazi

08:31, 09/04/2024
A+ Aa A-

Rendi i "përmbysjes" së të dhënave të nxehtësisë së ajrit dhe oqeanit vazhdon, pasi shkencëtarët klimatikë bëjnë thirrje për pakësime të shpejta në emetimet e gazeve serrë

Muaji i kaluar ishte marsi më i nxehtë i regjistruar, duke u bërë muaji i dhjetë me radhë që thyen rekordet, kanë thënë shkencëtarët e Copernicus.

Temperatura globale e ajrit ishte 0,73°C mbi mesataren e periudhës 1991 - 2020 për muajin mars, sipas shërbimit klimatik të BE dhe 0,10°C mbi nivelin më të lartë të vendosur në mars 2016.

Kjo shënon muajin e dhjetë radhazi ku temperaturat kanë qenë më të nxehta se kurrë për periudhën përkatëse të vitit, pasi shkurti gjithashtu theu rekordin e vjetër me një të dhjetën e shkallës.

"Marsi i vitit 2024 vazhdon sekuencën e rekordeve klimatike që rrëzohen si për temperaturën e ajrit ashtu edhe për temperaturat e sipërfaqes së oqeanit," tha Samantha Burgess, zëvendës drejtore e Shërbimit Klimatik të Copernicus (C3S).

“Temperatura mesatare globale është më e larta në rekord, me 12 muajt e fundit që janë 1.58°C mbi nivelet para-industriale.

"Ndalimi i ngrohjes së mëtejshme kërkon reduktime të shpejta të emetimeve të gazeve serrë."

Cili është rekordi i temperaturës së oqeanit?

Oqeanet e botës po pasqyrojnë situatën e paprecedentë në ajër.

Temperaturat e ajrit detar mbetën në një nivel jashtëzakonisht të lartë muajin e kaluar, pavarësisht se El Niño u dobësua në Oqeanin Paqësor ekuatorial lindor.

Siç na tha më parë drejtori i C3S, Carlo Buontempo, fenomeni El Niño që filloi në qershor nuk shpjegon plotësisht territorin jashtëzakonisht të nxehtë në të cilin Toka ka qenë gjatë 10 muajve të fundit.

"Ndërsa El Niño shton dhe zvogëlon - në varësi të fazës në të cilën jeni - nga temperatura mesatare globale, ju keni diçka që vazhdon të shtohet," tha ai. "Dhe këto janë gazrat serrë."

A ishte marsi një muaj rekord për Evropën?

Për Evropën, muaji i kaluar ishte marsi i dytë më i ngrohtë në rekord - vetëm 0,02°C më i ftohtë se marsi i vitit 2014.

Temperatura mesatare në kontinent ishte 2.12°C mbi mesataren e viteve 1991-2020 për muajin mars, me luhatjen më të madhe lart në rajonet qendrore dhe lindore.

Sa i përket ujit, ishte më i lagësht se mesatarja në pjesën më të madhe të Evropës perëndimore, pasi stuhitë sollën reshje të mëdha shiu në Francën jugore dhe Gadishullin Iberik. Rajonet skandinave ishin gjithashtu më të lagështa se mesatarja.

Ndërsa pjesa tjetër e Evropës ishte kryesisht më e thatë se mesatarja, me reshje veçanërisht të pakta shiu në veri-perëndim të Norvegjisë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco