Protestë nga të rrallat në Rusi pas shpërthimit të një dige në kufi me Kazakistanin

Protestë nga të rrallat në Rusi pas shpërthimit të një dige në kufi me Kazakistanin

08:18, 09/04/2024
A+ Aa A-

Rreth 10,000 shtëpi në rajonin e Orenburgut u përmbytën, me nivelet e ujit që vazhdojnë të rriten, thanë mediat shtetërore ruse.

Rusët në qytetin Orsk protestuan të hënën, duke kërkuar kompensim pas shembjes së një dige dhe përmbytjeve të mëpasshme në rajonin e Orenburgut pranë kufirit me Kazakistanin.

Protestat janë të rralla në Rusi, ku autoritetet kanë shtypur vazhdimisht çdo formë mospajtimi pas pushtimit të Ukrainës nga presidenti Vladimir Putin.

Qindra njerëz u mblodhën përpara ndërtesës administrative në Orsk të hënën, njoftoi agjencia shtetërore ruse e lajmeve Tass.

Videot e shpërndara në kanalet ruse të mediave sociale treguan njerëzit duke brohoritur "Putin, na ndihmo" dhe "turp".

Përmbytjet, të shkaktuara nga rritja e nivelit të ujit në lumin Ural, detyruan mbi 4,000 njerëz, duke përfshirë 885 fëmijë, të evakuohen në rajonin e Orenburgut, tha qeveria rajonale të dielën.

Rreth 10,000 shtëpi, duke përfshirë rreth 7,000 në Orsk, u përmbytën në rajon, me ujërat e përmbytjeve që vazhdonin të rriteshin, sipas Tass.

Një hetim penal ka nisur për të hetuar shkeljet e dyshuara të ndërtimit që mund të kenë shkaktuar çarjen e digës. Autoritetet lokale thanë se diga mund të përballojë nivelet e ujit deri në 5.5 metra.

Të dielën, niveli në Orsk arriti në 9.7 metra (31.82 këmbë), sipas faqes ruse të informacionit për nivelin e ujit AllRivers.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha të dielën se presidenti rus Vladimir Putin kishte biseduar me autoritetet për të diskutuar situatën dhe "nevojen ... për miratimin e hershëm të masave për të ndihmuar njerëzit dhe evakuimin e tyre të mundshëm".

Lumi Ural, rreth 2,428 kilometra i gjatë, rrjedh nga pjesa jugore e maleve Ural në skajin verior të Detit Kaspik, përmes Rusisë dhe Kazakistanit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco