Liderët botërorë paralajmërojnë Izraelin: Ofensiva në jug të Gazës, me pasoja të rrezikshme

Liderët botërorë paralajmërojnë Izraelin: Ofensiva në jug të Gazës, me pasoja të rrezikshme

07:32, 09/04/2024
A+ Aa A-

Udhëheqësit e Egjiptit, Francës dhe Jordanisë e kanë paralajmëruar Izraelin se një ofensivë kundër qytetit jugor të Gazës, Rafah, do të kishte "pasoja të rrezikshme".

Ata së bashku thanë se kjo "vetëm do të sillte më shumë vdekje dhe vuajtje" dhe "kërcënon përshkallëzimin rajonal".

SHBA tha gjithashtu se kundërshton çdo sulm në Rafah, ku më shumë se 1.5 milionë palestinezë janë strehuar.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se një datë për ofensivën ishte caktuar tani, por nuk dha detaje.

"Sot mora një raport të detajuar mbi bisedimet në Kajro, ne po punojmë vazhdimisht për të arritur qëllimet tona, para së gjithash lirimin e të gjithë pengjeve tona dhe arritjen e një fitoreje të plotë ndaj Hamasit," tha ai të hënën.

"Kjo fitore kërkon hyrjen në Rafah dhe eliminimin e batalioneve terroriste atje. Kjo do të ndodhë - ka një datë."

Në të njëjtën kohë, ministri izraelit i Mbrojtjes Yoav Gallant sugjeroi se tani ishte koha e duhur për një marrëveshje mbi pengjet, gjashtë muaj pas luftës me Hamasin.

Komentet e tij erdhën ndërsa bisedimet për shkëmbimin e pengjeve dhe të burgosurve dhe armëpushimin vazhduan në kryeqytetin e Egjiptit Kajro.

Drejtori i CIA-s, Ëilliam Burns, është gjithashtu i pranishëm në diskutime. Prania e tij nënvizon presionin në rritje nga SHBA - aleati kryesor i Izraelit - për një marrëveshje.

Një zyrtar i lartë i Hamasit i tha agjencisë së lajmeve Reuters se propozimet izraelite nuk i kishin përmbushur kërkesat e Hamasit, por grupi tha se megjithatë ato do të shqyrtoheshin.

"Nuk ka asnjë ndryshim në pozicionin okupues të Izraelit dhe për këtë arsye, nuk ka asgjë të re në bisedimet e Kajros," tha zyrtari i Hamasit, i cili kërkoi të mos identifikohej. “Nuk ka ende asnjë progres”.

Në një zhvillim të veçantë të hënën, Izraeli raportoi për një "fluks rekord të kamionëve me ndihma në Gaza, në total 419".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco