Trump tregon ermin e njërit prej kandidatëve të mundshëm për zëvendëspresident të SHBA-ve

Trump tregon ermin e njërit prej kandidatëve të mundshëm për zëvendëspresident të SHBA-ve

21:05, 02/03/2024
A+ Aa A-
Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, ka thënë se do ta konsideronte guvernatorin e Teksasit, Greg Abbott, si kandidatin e tij për zgjedhjet presidenciale të këtij viti. Kandidati republikan tha se Abbott “ka bërë një punë të madhe” në sigurimin e kufirit SHBA-Meksikë.

Trump dhe Abbott u takuan në Eagle Pass, Teksas, të enjten, me Trump duke vizituar një pjesë të kufirit që është fortifikuar shumë nga Abbott që nga viti 2021, raportojnë mediat amerikane.

avarësisht se Gjykata e Lartë e SHBA mbështet Shtëpinë e Bardhë dhe i lejon agjentët federalë të heqin gardhin me tela përgjatë kufirit, Abbott është zotuar të ndërtojë më shumë barrikada dhe guvernatori e kundërshtoi Presidentin Joe Biden për t’u takuar me rivalin e tij kryesor politik.

Trump e përshkroi Abbott si “një njeri spektakolar”, duke shtuar se guvernatori republikan kishte “bërë një punë të madhe” në luftën për të frenuar valën e emigracionit të paligjshëm në të gjithë shtrirjen e kufirit mes Teksasit dhe Meksikës.

I pyetur nëse do ta konsideronte Abbott për zëvendëspresident, Trump u përgjigj: “Po, sigurisht që ai do të ishte dikush që do ta konsideroja shumë”.

“Pra ai është në listë?” U pyet ish-Presidenti amerikan.

“Absolutisht, ai është”, konfirmoi Trump.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco