Dy liderët kryesorë të Europës në marrëdhënie krize me njëri-tjetrin, në kohë krizash globale

Dy liderët kryesorë të Europës në marrëdhënie krize me njëri-tjetrin, në kohë krizash globale

20:48, 02/03/2024
A+ Aa A-
Marrëdhënia midis kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe presidentit francez Emmanuel Macron ka qenë prej kohësh e tensionuar, por refuzimi i fundit i Macron për të përjashtuar dërgimin e trupave në Ukrainë ka çuar tensionet në pikën e vlimit, raportoi Bloomberg të premten.

Përçarja midis Parisit dhe Berlinit u ekspozua në fillim të kësaj jave kur Macron deklaroi se ndërsa “nuk ka konsensus për të dërguar trupa në terren” në Ukrainë, “ne nuk mund të përjashtojmë asgjë”.

Duke u përgjigjur një ditë më vonë, Scholz u tha gazetarëve se “nuk do të ketë trupa tokësore, nuk do të ketë ushtarë në tokën ukrainase, të cilët dërgohen atje nga vendet evropiane ose të NATO-s” dhe se udhëheqësit e aleancës ishin “unanim sa i përket kësaj çështjeje. ”

Deklarata e Macron ishte “qëllimisht e paqartë” dhe synonte “të krijonte pasiguri në mendjen e planifikuesve ushtarakë rusë”, raportoi Bloomberg. Megjithatë, ajo u bë “kundër dëshirave të shprehura të zyrës së Scholz”, raportoi Bloomberg.

Macron vazhdoi komentin e tij duke thirrur anëtarët e NATO-s të cilët i kishin ofruar Ukrainës asgjë tjetër veçse “helmeta dhe çanta” kur konflikti me Rusinë filloi në shkurt 2022. Sipas Bloomberg, kjo u perceptua si një fyerje nga kancelari gjerman, duke pasur parasysh se Scholz e kapërceu me shpejtësi hezitimin e tij fillestar për të dërguar armë në Ukrainë, me Gjermaninë që tani është ofruesi i dytë më i madh i Kievit për ndihmën ushtarake.

Pavarësisht gatishmërisë së dukshme të Macron për të përshkallëzuar konfliktin, Gjermania i ka dërguar Ukrainës 27 herë më shumë ndihmë ushtarake sesa Franca, sipas shifrave nga Instituti Kiel për Ekonominë Botërore.

“Në Berlin,” vuri në dukje Bloomberg, “Macron shihet si një figurë monarkike që është më mirë në nxjerrjen e vizioneve madhështore sesa në realizimin e tij.” Ndihmësit e afërt të Scholz-it pranuan për Bloomberg se “të dy nuk shkojnë mirë”.

Nga ana tjetër, “Macron e sheh Scholz-in si një lider pa guxim dhe ambicie që nuk mund të mendojë përtej afatit të shkurtër”, tha një zyrtar francez për faqen amerikane të lajmeve.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco