Lavrov: Jemi gati për bisedime paqeje, por Perëndimi dhe Kievi nuk kanë propozime serioze

Lavrov: Jemi gati për bisedime paqeje, por Perëndimi dhe Kievi nuk kanë propozime serioze

20:27, 02/03/2024
A+ Aa A-
Moska nuk e ka braktisur idenë e bisedimeve të paqes me Kievin, por nuk ka parë ndonjë dëshirë të vërtetë për këtë nga ana e Ukrainës apo mbështetësve të saj perëndimorë, tha ministri i jashtëm rus Sergej Lavrov në një konferencë shtypi në Antalia të shtunën.

“Ne konfirmojmë edhe një herë… se Rusia kurrë nuk ka hequr dorë nga bisedimet e paqes”, tha Lavrov.

Në nëntor, David Arakhamia, i cili ishte negociatori kryesor i Ukrainës në Stamboll, deklaroi se kryeministri i atëhershëm britanik Boris Johnson kishte udhëtuar në Kiev dhe kishte bindur qeverinë e Zelensky të tërhiqej nga bisedimet. Vetë Johnson ka mohuar ndonjë rol në këtë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco