Socialistët evropianë zgjedhin Nicolas Schmit si kandidat kryesor për t'u përballur me Ursula von der Leyen

Socialistët evropianë zgjedhin Nicolas Schmit si kandidat kryesor për t'u përballur me Ursula von der Leyen

18:24, 02/03/2024
A+ Aa A-

Partia e Socialistëve Evropianë (PES) ka zgjedhur Nicolas Schmit si kandidatin kryesor për zgjedhjet e BE-së mes shqetësimeve për një rritje të së djathtës ekstreme.

Schmit, komisioneri aktual evropian për punë dhe të drejtat sociale, mori mandatin të shtunën pasdite në fund të kongresit të partisë në Romë. Politikani 70-vjeçar nga Luksemburgu udhëhoqi garën e brendshme të pakontestueshme, pasi ai ishte i vetmi emër i paraqitur.

"Ne nuk do të lejojmë që Evropa të marrë rrugën e kursimeve dhe represionit social siç bëri gjatë krizës financiare. Ky është argumenti kryesor, kjo është arsyeja pse ne duam t'i fitojmë këto zgjedhje, së bashku, në të 27 vendet anëtare," tha Schmit. publiku në La Nuvola, në periferi të Romës, teksa doli në skenë i rrethuar nga aktivistë të rinj.

"Dua që votuesit të dinë se socialdemokratët do të vazhdojnë të luftojnë për të gjithë qytetarët dhe do të respektojnë angazhimet dhe premtimet e tyre."

Si rezultat, Schmit do të përballet me Ursula von der Leyen , kandidatja kryesore e Partisë Popullore Evropiane të qendrës së djathtë (EPP).

Të dyja janë pjesë e të ashtuquajturit sistemi Spitzenkandidaten , sipas të cilit partitë që marrin pjesë në zgjedhjet për Parlamentin Evropian supozohet të zgjedhin një aspirant kryesor për të kryesuar Komisionin Evropian, institucionin më të fuqishëm dhe më me ndikim të bllokut.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco