Gjyqi ndaj Trump për përmbysjen e zgjedhjeve, çfarë po ndodh me kërkesën për skualifikimin e prokurores së rastit

Gjyqi ndaj Trump për përmbysjen e zgjedhjeve, çfarë po ndodh me kërkesën për skualifikimin e prokurores së rastit

21:19, 01/03/2024
A+ Aa A-

Argumentet përmbyllëse filluan të premten në çështjen nëse prokurorja e qarkut Fulton, Fani Willis duhet të skualifikohet nga rasti i ndërhyrjes në zgjedhjet e Xhorxhias kundër ish-presidentit Donald Trump dhe të bashkëpandehurve të tij, të cilët argumentuan se ajo duhet të largohet për shkak të pretendimit mbi një konflikti interesi.

Nëse Willis hiqet për shkak të akuzave për sjellje të pahijshme, e gjithë zyra e saj do të skualifikohej gjithashtu, dhe një prokuror i ri do të duhej të merrte përsipër çështjen e përhapur që pretendon se Trump dhe aleatët e tij komplotuan për të përmbysur në mënyrë të paligjshme rezultatet e zgjedhjeve.

Një nga të pandehurit e tjerë të Trump, ish-punonjësi i fushatës, Michael Roman , paraqiti një mocion duke kërkuar përjashtimin e Willis dhe pushimin e çështjes penale. Roman, dhe më vonë Trump, e akuzuan atë për një marrëdhënie personale “të pahijshme” me Nathan Wade, avokatin që ajo kishte emëruar si prokuror special në këtë çështje.

“Ne jemi sot këtu për këtë mocion për të skualifikuar Willis dhe zyrën e saj për shkak të gjykimit të saj, sinqerisht,” i tha gjykatësit avokati i Roman, John Merchant. Ai pretendoi se klienti i tij dhe të pandehurit nuk kishin nevojë të tregonin një fakt konflikt interesi.

“Pse shpenzuam kaq shumë kohë për një marrëdhënie mes këtyre dy njerëzve? Sinqerisht, nuk mund të na interesonte më pak nëse ata kishin një marrëdhënie personale jashtë punës. Nuk është kjo çështja . Çështja është se ata e filluan këtë marrëdhënie në vitin 2019,” dhe Willis më pas i dha atij një kontratë dy vjet më vonë, tha Merchant.

Wade, i cili ishte në sallën e gjyqit përpara debateve të së premtes, ka mohuar që ai dhe Willis ishin takuar përpara emërimit të tij, ashtu si edhe vetë Willis.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco