Rusia do të merrte në konsideratë përdorimin e armëve bërthamore, duke përfshirë...

Rusia do të merrte në konsideratë përdorimin e armëve bërthamore, duke përfshirë...

18:13, 01/03/2024
A+ Aa A-

Dosjet sekrete ushtarake zbulojnë se kur Rusia do të merrte në konsideratë përdorimin e armëve bërthamore, duke përfshirë shkatërrimin e 20% të nëndetëseve të saj me raketa balistike

Kremlini ka marrë në konsideratë një gamë të gjerë skenarësh se kur vendi duhet të përdorë armët bërthamore, treguan dosjet ushtarake ruse të siguruara nga The Financial Times.

29 dosjet e zbuluara kanë të bëjnë me armët taktike bërthamore dhe datojnë nga viti 2008 deri në vitin 2014, që do të thotë se janë të paktën 10 vjeçare. Armët e përshkruara në dosje janë të destinuara për objektiva specifike të fushëbetejës dhe nuk janë koka rakete me rreze ndërkontinentale që synojnë të asgjësojnë qytete të tëra.

Por dokumentet përshkruajnë kushtet e detajuara se sa nga sistemi i mbrojtjes ushtarake të Rusisë duhet të shkatërrohet për të shkaktuar luftë bërthamore, sipas FT.

Për shembull, Rusia mund të përdorë armë bërthamore nëse eliminohen 20% e nëndetëseve të saj strategjike me raketa balistike, raportoi gazeta. Nëndetëse të tilla janë ato të afta për të lëshuar raketa bërthamore që do të shkaktonin luftën gjithëpërfshirëse të cilës i jemi frikësuar gjatë Luftës së Ftohtë.

Pragjet e tjera të luftës bërthamore përfshijnë nëse tre fusha ajrore ose 30% e nëndetëseve të sulmit me energji bërthamore të Rusisë – siç janë nëndetëset e klasit Yasen që Moska ka vazhduar t'i shtojë flotës së saj detare – shkatërrohen.

Sipas The Financial Times, këto skedarë përfshijnë detaje të lojërave luftarake - simulime lufte të kryera shpesh për planifikim strategjik ushtarak - dhe prezantime për oficerët e marinës.

Ato përfshijnë gjithashtu skenarë ku Kina pushton Rusinë, duke përfshirë kushtet kur Moska mund të vendosë armë bërthamore taktike në një vendim të goditjes së parë.

Sipas FT, një skenar përfshin përdorimin e armëve bërthamore taktike për të ndaluar Kinën të shtyjë më tej në Rusi me "njësi të nivelit të dytë", një term që zakonisht i referohet një vale të dytë pushtimi që do të mbështeste dhe përforconte një sulm fillestar.

Dokumentet e tilla tregojnë se Rusia ka konsideruar një sulm nga Kina edhe pse Pekini dhe Moska vazhduan të ndërtonin lidhje të ngushta diplomatike në shekullin e 21-të.

Në vitin 2022, tetë vjet pasi u hartua dokumenti më i fundit sekret, të dy vendet deklaruan një partneritet "pa kufij". Ky zotim ishte të ruanin lidhje të ngushta dhe të forconin ekonomitë dhe ushtritë e njëri-tjetrit.

Ndërkohë, Kina ka pohuar publikisht se ajo i përmbahet politikës bërthamore "pa përdorim të parë" dhe do të përdorte armë bërthamore vetëm në përgjigje të një sulmi bërthamor.

FT raportoi se një zëdhënës i presidentit rus Vladimir Putin kundërshtoi "autenticitetin" e dokumenteve kur u pyet për dosjet bërthamore.

Një zëdhënës i ministrisë së jashtme të Kinës tha për gazetën se Moska dhe Pekini kanë "krijuar ligjërisht konceptin e miqësisë së përjetshme dhe joarmiqësisë".

Shërbimi për shtyp i Ministrisë së Jashtme kineze nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment të dërguar nga Business Insider.

Që kur Rusia pushtoi Ukrainën në vitin 2022, Putini e ka shtuar retorikën e tij bërthamore – aq sa disa zyrtarë ushtarakë dhe ekspertë kanë filluar të ngrenë dyshime rreth kërcënimeve të liderit rus.

Në shtator 2022, pasi Rusia filloi mobilizimin e pjesshëm të rezervistëve për luftën në Ukrainë, Putin ngriti spektrin e luftës bërthamore, duke deklaruar se paralajmërimet e tij nuk ishin "një bllof".

Kërcënimet kanë shqetësuar edhe një nga aleatët më të afërt të Rusisë, Xi Jinping të Kinës.

Zyrtarët diplomatikë kinezë dhe perëndimorë i thanë më parë The Financial Times se Xi personalisht e paralajmëroi Putinin kundër një lufte bërthamore./Business Insider - Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco