Lajmi i fundit

Berisha: Erion Veliaj kërkon strehim politik tek Balla!

Tragjedi në Bangladesh, zjarri përin një ndërtesë shumëkatëshe, 43 të vdekur

Tragjedi në Bangladesh, zjarri përin një ndërtesë shumëkatëshe, 43 të vdekur

23:19, 29/02/2024
A+ Aa A-
 Të paktën 43 persona kanë humbur jetën pasi një zjarr shpërtheu në një ndërtesë shumëkatëshe në Bangladesh. Kështu tha ministri i shëndetësisë i vendit. Sipas mediave lokale, zjarri filloi në një restorant rreth orës 22:00 me orën lokale të enjten në kryeqytetin, Dhaka.

Ai u përhap shpejt nëpër ndërtesë, duke bllokuar dhjetëra njerëz. Zyrtarët e zjarrfikësve thanë se zjarri tani është vendosur nën kontroll. Nuk është e qartë se çfarë shkaktoi flakët.

Ministrja e Shëndetësisë e Bangladeshit, Samanta Lal Sen, tha se të paktën 33 persona, përfshirë gra dhe fëmijë, u deklaruan të vdekur në Spitalin e Kolegjit Mjekësor të Dhakës.

Të paktën 10 të tjerë vdiqën në spitalin kryesor të djegieve të qytetit. Dhjetëra njerëz të tjerë janë dërguar atje për trajtim, tha Sen. Shërbimet e urgjencës u thirrën në restorantin Kacchi Bhai, i cili sipas gazetës Daily Bangladesh, ka shtatë kate.

“Ishim në katin e gjashtë kur pamë për herë të parë tymin që dilte nëpër shkallë”, tha një menaxher restoranti i quajtur Sohel, sipas AFP.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco