Viti i brishtë: Lexuesit francezë shijojnë gazetën e vetme katërvjeçare në botë

Viti i brishtë: Lexuesit francezë shijojnë gazetën e vetme katërvjeçare në botë

09:14, 29/02/2024
A+ Aa A-

E vetmja gazetë katërvjeçare në botë, ka dalë sërish në kioska në Francë me publikimin e një numri të ri të gazetës satirike La Bougie du Sapeur.

E veçanta e tabloidit prej 20 faqesh është se ai del vetëm më 29 shkurt – pra një herë në vit të brishtë.

Botimi i parë ishte në vitin 1980, dhe ky është numri i 12.

I konceptuar nga një grup miqsh që “dëshironin të qeshnin”, La Bougie du Sapeur ka një printim prej 200,000 copash.

Çmimi i tij është 4,90 € dhe më shumë se sa i plotëson kostot e tij.

“Pasi numri i parë u shit brenda dy ditësh, shitësit e gazetave po brohoritnin për më shumë kopje – kështu që ne thamë mirë, por vetëm pas katër vjetësh!”, thotë redaktori Jean d’Indy, puna kryesore e të cilit është drejtimi i ekuivalentit francez të Klubi i Xhokeve.

“Gazeta publikohet ende nga disa miq. Ne takohemi në një bar dhe hedhim idetë rreth pijeve. Ne argëtohemi shumë, dhe nëse lexuesi e bën gjithashtu, kjo është qershia mbi tortë”, thotë z. d’Indy, raporton BBC.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco