Maria Zakharova: Plani izraelit për Gazën pengon paqen e qëndrueshme

Maria Zakharova: Plani izraelit për Gazën pengon paqen e qëndrueshme

08:30, 29/02/2024
A+ Aa A-

Rusia tha se do të jetë “e vështirë” të arrihet një paqe e qëndrueshme në rajon bazuar në planin e Izraelit për Gazën.

Duke iu përgjigjur një pyetjeje në një konferencë për shtyp në Moskë, zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme Maria Zakharova theksoi se ministria nuk e ka parë të gjithë dokumentin që paraqet planin e Izraelit për Gazën, megjithatë, sipas të dhënave në dispozicion, ai bie ndesh me bazën ligjore ekzistuese ndërkombëtare për palestinezët.

“Historia dëshmon se çdo iniciativë për zgjidhjen e Lindjes së Mesme, nëse bie ndesh me vendimet e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, të cilat parashikojnë krijimin e një shteti palestinez brenda kufijve të vitit 1967 me Jerusalemin Lindor si kryeqytet, duke bashkëjetuar në paqe dhe siguri me Izraelin, janë të dënuar të dështojnë”, theksoi ajo.

Zakharova e quajti vendosjen e një armëpushimi të qëndrueshëm në Gaza “detyrë prioritare” sepse është “një hap imperativ” për të krijuar kushtet e nevojshme për të nisur një zgjidhje gjithëpërfshirëse të konfliktit palestinezo-izraelit.

“Për këtë qëllim, së bashku me njerëz me të njëjtin mendim, ne po bëjmë çdo përpjekje në Këshillin e Sigurimit të OKB-së. Për fat të keq, SHBA po i bllokon këto përpjekje atje,” tha ajo me keqardhje.

Po aq e rëndësishme është sigurimi i unitetit politik dhe gjeografik të palestinezëve, të Rripit të Gazës dhe Bregut Perëndimor të lumit Jordan, si dhe zbatimi i iniciativës ruse për kryerjen e konsultimeve ministrore të aktorëve kryesorë të jashtëm të përfshirë në problemet, nënvizoi zëdhënësja.

“Pa arritur një unitet të tillë, situata në zonën e konfliktit rrezikon të kthehet në status quo para 7 tetorit, gjë që do të çojë në mënyrë të pashmangshme në shpërthime të reja dhune, viktima të reja dhe do të vazhdojë të destabilizojë të gjithë Lindjen e Mesme”, tha ajo.

Izraeli ka nisur një luftë në Rripin e Gazës pas një sulmi të Hamasit më 7 tetor. Bombardimet izraelite që pasuan kanë vrarë rreth 29,954 dhe kanë plagosur mbi 70,000 me shkatërrim në masë.

Lufta izraelite ka shtyrë 85% të popullsisë së Gazës në zhvendosje të brendshme mes mungesës akute të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve, ndërsa 60% e infrastrukturës së enklavës është dëmtuar ose shkatërruar, sipas OKB-së.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë. Një vendim i përkohshëm në janar urdhëroi Tel Avivin të ndalonte aktet gjenocidale dhe të merrte masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco