Mbytet varka me emigrantë në Kanalin Anglez, The Guardian: Roja bregdetare franceze refuzon të komentojë mbi viktimat e mundshme

Mbytet varka me emigrantë në Kanalin Anglez, The Guardian: Roja bregdetare franceze refuzon të komentojë mbi viktimat e mundshme

19:12, 28/02/2024
A+ Aa A-

Një varkë e vogël me emigrantë raportohet të jetë mbytur në Kanalin Anglez, ka thënë një zyrtar i rojës bregdetare franceze, duke refuzuar të komentojë mbi viktimat e mundshme.

Një zëdhënës i qeverisë britanike tha të mërkurën: “Ne mund të konfirmojmë se ka pasur një incident në Kanal që përfshin një varkë të vogël në ujërat franceze”.

“Autoritetet franceze po udhëheqin përgjigjen dhe hetimin”, shtoi zëdhënësi britanik.

Një total prej 290 personash kanë bërë kalimin e rrezikshëm gjatë javës së kaluar, sipas statistikave nga Ministria britanike e Brendshme, duke e çuar numrin e përgjithshëm këtë vit në 2006 persona.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco