Houthi shkatërron kabllot nënujore Evropë-Azi

Houthi shkatërron kabllot nënujore Evropë-Azi

08:20, 27/02/2024
A+ Aa A-

Katër kabllo komunikimi nënujore midis Arabisë Saudite dhe Xhibutit janë rrëzuar nga grupi Houthi i Jemenit i mbështetur nga Irani, sipas një raporti të faqes izraelite të lajmeve Globes.

Dëmi po shkakton ndërprerje të mëdha në komunikimet globale të internetit midis Evropës dhe Azisë, veçanërisht në vendet e Gjirit dhe Indi.

Kabllot e dëmtuara i përkasin sistemeve AAE-1, Seacom, EIG dhe TGN.

Kablloja AAE-1 lidh Azinë Lindore me Evropën nëpërmjet Egjiptit, duke lidhur Kinën me Perëndimin. Sistemi Europe India Gateway (EIG) lidh Evropën me Egjiptin, Arabinë Saudite, Emiratet dhe Indinë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco