Konferenca për Ukrainën në Paris, Macron: Rusia nuk mundet, nuk duhet ta fitojë këtë luftë

Konferenca për Ukrainën në Paris, Macron: Rusia nuk mundet, nuk duhet ta fitojë këtë luftë

21:26, 26/02/2024
A+ Aa A-

Presidenti francez Emmanuel Macron tha të hënën se Rusia nuk mund ta fitojë luftën e saj në Ukrainë dhe se ka nevojë për një “tronditje” kolektive pasi konflikti po hyn në vitin e tretë. Rreth 20 liderë evropianë u takuan në Paris të hënën për t’i dërguar presidentit rus Vladimir Putin një mesazh të vendosmërisë evropiane për Ukrainën dhe për të kundërshtuar narrativën e Kremlinit se Rusia është e detyruar të fitojë luftën.

Presidenti Emmanuel Macron ka ftuar homologët e tij evropianë në pallatin Elysee për një takim pune të shpallur në një njoftim të shkurtër për të diskutuar se si të shtohen furnizimet me municion në Ukrainë, mes asaj që këshilltarët e tij thonë se është një përshkallëzim i agresionit rus gjatë javëve të fundit. Pas sukseseve fillestare në zmbrapsjen e ushtrisë ruse, Ukraina ka pësuar pengesa në fushat e betejës lindore, ndërsa gjeneralët e saj ankohen për mungesë armësh dhe ushtarësh.

Zyrtarët thonë se takimi nuk do të jetë një rast për të njoftuar dërgesat e reja të armëve në Ukrainë, por më shumë për të ideuar mënyrat për të qenë më efikas në terren, si dhe për të rritur koordinimin midis aleatëve dhe Ukrainës.

Duke folur gjatë fjalës së hapjes së konferencës së Parisit, Macron uroi gjithashtu Suedinë pasi parlamenti i Hungarisë miratoi të hënën pranimin e Suedisë në NATO, duke pastruar pengesën e fundit përpara hapit historik të vendit nordik.

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco