Mbi 300 aktivistë të klimës u arrestuan për bllokimin e autostradës në Amsterdam

Mbi 300 aktivistë të klimës u arrestuan për bllokimin e autostradës në Amsterdam

08:17, 26/02/2024
A+ Aa A-

Më shumë se 300 aktivistë të klimës nga lëvizja Extinction Rebellion janë arrestuar për bllokimin e autostradës A10 në Amsterdam, dhe 31 janë në paraburgim dhe nën hetim, raportoi sot NL Times.

Sipas raportimeve, gjithsej 326 aktivistë të klimës u arrestuan pasditen e së shtunës gjatë një bllokimi të autostradës A10 pranë spitalit VUMC dhe ish-selisë së bankës ING në Amsterdam, dhe pasi policia i largoi nga autostrada, 295 prej tyre janë liruar, ndërsa 31 janë mbajtur në paraburgim.

Aktivistët po kërkojnë që ING të ndalojë të gjitha financimet e industrisë së karburanteve fosile.

Aktivistët e klimës thonë se banka deri më tani ka investuar pothuajse 60 miliardë euro në financimin e industrisë së karburanteve fosile.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco