SHBA: Vendbanimet e reja të Izraelit në Bregun Perëndimor janë në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar

SHBA: Vendbanimet e reja të Izraelit në Bregun Perëndimor janë në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar

09:40, 25/02/2024
A+ Aa A-

Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden tha se zgjerimi i vendbanimeve të Izraelit në Bregun Perëndimor të pushtuar nuk është në përputhje me ligjin ndërkombëtar, duke sinjalizuar një kthim në politikën e gjatë të SHBA-së për çështjen që ishte kthyer nga administrata e mëparshme e Donald Trump.

Duke folur në një konferencë shtypi gjatë një udhëtimi në Buenos Aires, Sekretari Amerikan i Shtetit Antony Blinken deklaroi se Shtetet e Bashkuara ishin “të zhgënjyera” nga njoftimi i Izraelit për planet për ndërtimin e banesave të reja në Bregun Perëndimor të pushtuar, duke thënë se ato ishin kundërproduktive për arritjen e një paqeje të qëndrueshme.

“Ato janë gjithashtu në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar. Administrata jonë mban një kundërshtim të fortë ndaj zgjerimit të vendbanimeve dhe sipas gjykimit tonë kjo vetëm dobëson, nuk forcon sigurinë e Izraelit,” theksoi Blinken.

Në nëntor 2019, Sekretari i Shtetit i Trump, Mike Pompeo njoftoi se Uashingtoni nuk i shikonte më vendbanimet izraelite në tokën e Bregut Perëndimor që pushtoi në luftën e Lindjes së Mesme të vitit 1967, si “jo në përputhje me ligjin ndërkombëtar”, një përmbysje e katër dekadave të politikës amerikane.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco