Izraeli prezanton planin e parë për Gazën pas luftës

Izraeli prezanton planin e parë për Gazën pas luftës

08:28, 24/02/2024
A+ Aa A-

Propozimi, që vjen ndërkohë që Izraeli përballet me presionin ndërkombëtar në rritje për të ndalur ose braktisur fushatën e tij shkatërruese, ka të ngjarë të marrë pak mbështetje.

Izraeli ka paraqitur një plan të shumëpritur të pasluftës për të marrë hapur kontrollin mbi sigurinë dhe çështjet civile në Rripin e Gazës.

Plani i hartuar nën vëzhgimin e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu, u refuzua me shpejtësi të premten nga udhëheqësit palestinezë.

Pritet gjithashtu që ky plan të përballet me rezistencë të ashpër nga SHBA.

Netanyahu e paraqiti dokumentin me dy faqe në kabinetin e tij të sigurisë të enjten vonë për miratim.

Ndërsa i binte shkurt në specifika, plani shënon herën e parë që Netanyahu ka bërë një propozim zyrtar për atë që do të ndodhë pas luftës, e cila deri më tani ka lënë gati 30,000 palestinezë të vdekur dhe zhvendosur qindra mijëra, shumë prej të cilëve tani janë në prag të urisë. .

Plani i Netanyahut përsërit se qëllimi kryesor i Izraelit është të shtypë Hamasin, grupin militant që pushtoi Gazën në vitin 2007 dhe masakroi 1200 njerëz në Izraelin jugor vitin e kaluar.

Sondazhet kanë treguar se shumica e palestinezëve nuk e mbështesin Hamasin, por grupi ka rrënjë të thella në shoqërinë palestineze.

Kritikët, duke përfshirë disa në Izrael, thonë se eliminimi plotësisht i grupit militant është i pamundur.

Plani i Netanyahut gjithashtu bën thirrje për lirinë e veprimit për ushtrinë izraelite në një Gaza të çmilitarizuar pas luftës, në mënyrë që të parandalohet çdo kërcënim i mundshëm i sigurisë.

Ai thotë se Izraeli do të krijojë një zonë neurtrale brenda Gazës, e cila ka të ngjarë të provokojë kundërshtimet e SHBA.

Plani parashikon që Gaza të qeveriset nga zyrtarë vendore, të cilët thotë se "nuk do të identifikohen me vende ose entitete që mbështesin terrorizmin dhe nuk do të marrin pagesë prej tyre" - duke propozuar në thelb që administratorët e ardhshëm palestinezë të Gazës të emërohen sipas gjykimit të Izraelit.

Megjithatë, Izraeli është përpjekur vazhdimisht dhe nuk ka arritur të krijojë organe qeverisëse lokale palestineze të zgjedhura vetë gjatë disa dekadave të fundit.

Nuk është aspak e sigurt se ndonjë palestinez do të pajtohej me role të tilla nënvarësie.

Autoriteti Palestinez, i cili administron xhepat e Bregut Perëndimor të pushtuar nga Izraeli, të premten e denoncoi planin e Netanyahut si "kolonialist dhe racist", duke thënë se ai do të përbënte riokupimin izraelit të Gazës.

Izraeli i tërhoqi ushtarët dhe kolonët e tij nga Gaza në vitin 2005, por ruajti kontrollin e hyrjes në territor.

Mosmarrëveshjet e thella mbi të ardhmen e Gazës kanë çuar gjithashtu në fërkime gjithnjë e më publike midis Izraelit dhe SHBA-së, aleatit të tij më të ngushtë.

Administrata e Bidenit dëshiron të shohë një Autoritet Palestinez të reformuar të qeverisë Gazën dhe Bregun Perëndimor si një hap drejt shtetit palestinez. Administrata amerikane është përpjekur të largojë rezistencën e Netanyahut duke ndihmuar normalizimin e lidhjeve midis Izraelit dhe fuqisë arabe, Arabisë Saudite.

Kolonët izraelitë të krahut të djathtë, të njohur për kryerjen e akteve të dhunës dhe spastrimit etnik në Bregun Perëndimor, janë sanksionuar gjithashtu./ar.sh/SYRI.NET

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco