Lidhja e dhunës ndaj kafshëve me personalitetin/ Vrau macen duke e futur në blender, 4 muaj më vonë vret një njeri

Lidhja e dhunës ndaj kafshëve me personalitetin/ Vrau macen duke e futur në blender, 4 muaj më vonë vret një njeri

22:53, 23/02/2024
A+ Aa A-

Një grua që filmoi veten duke vrarë një mace përpara se ta fuste kafshën në një blender, është shpallur fajtore për vrasjen e një burri katër muaj më vonë.

Kujdes: Ky tregim përmban përshkrime dhe një imazh që lexuesit mund t’i duket shqetësuese

Scarlet Blake, 25 vjeç, transmetoi drejtpërdrejt ndarjen e një kafshe shtëpiake në hitin True Faith të New Order të vitit 1987 pasi pa një dokumentar të Netflix të quajtur Don’t F*** With Cats.

Në program, Luka Magnotta vret kotele përpara se të filmojë një vrasje, ndërsa e njëjta këngë luhet në sfond. Prokurorët thanë se Blake, i cili është transgjinor, kishte një “fiksim me dhunën” dhe gjeti Jorge Martin Carreno, 30 vjeç, ndërsa kërkonte rrugët e Oksfordit duke kërkuar dikë për të vrarë në orët e para të 25 korrikut 2021. Trupi i punonjësit të fabrikës BMW, një shtetas spanjoll, i cili po shkonte në shtëpi i vetëm pas një nate jashtë me kolegët e punës, u gjet në lumin Cherwell rreth 24 orë më vonë.

Gjykata e Kurorës së Oksfordit dëgjoi se një hetim për vrasje ishte nisur dy vjet më vonë, kur ish-partnerja e Blake, Ashlynn Bell, e cila jeton në SHBA, u tha detektivëve se Blake kishte pranuar se kishte vrarë Martin Carreno duke përdorur një garrotë të bërë vetë. Blake u deklarua fajtor për një akuzë për dëmtim kriminal për vrasjen e maces, por mohoi vrasjen e Martin Carreno duke i shkaktuar goditje në kokë para se të përpiqej ta mbyste dhe më pas ta fuste në lumë ku u mbyt. Katër muaj para vdekjes së tij, ajo përdori ushqim dhe një arkë për të kapur një mace dhe për ta çuar në shtëpinë e saj, ku e vrau.

Në videon, në të cilën Blake disekton kafshën, duke hequr leshin dhe lëkurën, ajo thotë: “Ja ku shkojmë miku im i vogël. O djalë, të vjen erë si mut. Mezi pres ta kaloj në blender”. Prokurorët thanë se kjo tregonte se ajo kishte një “interes shqetësues në atë se si do të ishte të dëmtoje një krijesë të gjallë”.

“Ishte një interes që shkonte përtej fantazisë së thjeshtë,” tha Alison Morgan para jurive, të cilëve iu shfaqën gjithashtu video të Blake dhe një partneri që përfshiheshin në mbytje konsensuale me ligatura. “Ajo e përshkroi veten para të tjerëve si dikush që e ka marrë kënaqësinë seksuale nga mendimi i dhunës dhe mendimi i vdekjes”, tha prokurorja.

Pamjet e kamerave të sigurisë tregojnë Martin Carreno duke u përpjekur të gjejë rrugën e tij për në shtëpi, ndërsa Blake ecte rrugëve, i veshur me një maskë fytyre dhe një xhaketë të veçantë të stilit luftarak me kapuç mbi kokë, ndërsa mbante një çantë shpine. “Ai vdiq sepse u takua me të pandehurin atë natë,” tha Morgan. “Ai vdiq sepse takoi një person që kishte fiksim dhunën dhe duke ditur se si do të ishte të vrisje dikë.”, citon Sky News.

Blake, i cili ka lindur në Kinë dhe shkoi në Mbretërinë e Bashkuar në moshën 9 vjeçare, fajësoi zonjën Bell që e bëri atë të vriste macen. Ajo tha se Martin Carreno ishte ende gjallë kur e la në breg të lumit dhe se kishte sajuar detaje të vrasjes së tij për të kënaqur ish-partnerin e saj pasi e pa vdekjen e tij në lajme. “I thashë Ashlynn se e vrava atë person, i shpikja detajet në mënyrë dramatike”, tha ajo/ai.

“I thashë se përdora një garrotë që bëra për të provuar t’i hiqja kokën personit, por ishte më e vështirë nga sa do ta imagjinoja dhe më pas e hodha trupin në lumë, gjë që ata po e nxjerrin tani.”

‘Plot pasion dhe mirësi’

Familja e Martin Carreno e cilësoi atë “një qenie të jashtëzakonshme plot pasion dhe mirësi”, i cili ishte një nga tre vëllezërit trenjakë. “Sot, mungesa e tij lë një plagë të thellë në zemrat tona”, thanë ata në një deklaratë. “Jeta e tij u vodh, duke shkurtuar projektet dhe ëndrrat e tij.” “Ky homazh është një kujtim për Jorge, por edhe një thirrje për drejtësi. Nuk mund të ketë paqe derisa drejtësia të vendoset.

Ne kërkojmë jo vetëm drejtësi për të, por edhe mbrojtje për të mos lejuar që njerëzit e tjerë, familjet e tjera të vuajnë dhimbjen e pamasë shkaktuar nga vrasje të tilla mizore dhe të pakuptimta”. Mbikëqyrësi i detektivëve të policisë, Jon Capps tha se disa aspekte të rastit ishin “vërtet shqetësuese për t’u parë, dëgjuar dhe trajtuar”.

“Ky i pandehur tregoi mizori të llogaritur. Veprat për të cilat Blake është dënuar janë barbare dhe rrëqethëse. Vrasja ishte e paramenduar me shpërfillje totale dhe përbuzje për jetën,” shtoi ai.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco